Malus domestica VAMPIRA SERIES

Malus domestica
Malus domestica VAMPIRA SERIES
jabloně s červenou dužinou
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
BARVA KVĚTŮ růžová až sytě růžová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Rarity

Pamatuji si, že jsme byli malí kluci ještě před pubertou, když jsme chodili na podzim „krást“ úžasná a speciální jablka z jedné zahrady v našem městečku. Ona to krádež vlastně nebyla, když větve stromu přesahovaly až na chodník a těch jablek tam byla vždycky fůra. Co na nich bylo zvláštního? Měla růžově červenou dužinu. Byli jsme z toho na větvi stejně jako ta jablka, protože nic podobného jsme do té doby neviděli.

Dnes jabloně s plody, jejichž dužina je růžová, červená či purpurová, zažívají opět slávu a přichází znovu do módy. Odrůdových jmen je více – každé pochází od jiného šlechtitele, ale jablka jsou si vzhledem, chutí i jinými vlastnostmi velmi podobná. Náš dodavatel je proto všechny zařadil do kolekce Vampira pojmenované po jedné z úspěšných odrůd v Německu.

Plody jsou střední až malé, víceméně kulaté, slupka pevná, temně rudá, vínově červená, výjimečně jen červeně žíhaná. Dužina je nápadně růžově červená až purpurová s bílým mramorováním kolem jádřince. Chuť je většinou velmi výrazná až ostrá, ale nepostrádá sladkost a vůni. Pro nejlepší vyzrálost se sklízí většinou až na přelomu října a listopadu. Dají se dobře skladovat až do konce zimy při teplotě 2-4 °C. Stromy rostou pomaleji do kulovité koruny s tenčími větvemi a zjara je zdobí záplava sytě červených květů. Jsou dobře odolné běžným chorobám.

Jabloně porostou v téměř jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší plodnost jim dopřejte hlubokou, živnou zem s dostatečnou vlhkostí po výsadbě a při tvorbě plodů. Stříhají se v zimě, pokud je to potřeba, kdy se odstraňují vertikální větve a zakracují postranní. Jsou částečně samosprašné až cizosprašné a pro vysoký výnos ocení další odrůdu, která opyluje jejich květy. Dobrými opylovači jsou např.: Idared, James Grieve, Šampion a další. Pro větší plody můžete v létě mírně protrhávat. Velice mrazuvzdorné až do cca -34 °C.

Poslední revize 10-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus domestica REDLOVE® 'ERA'®
Malus domestica BAYA® MARISA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.