Hamamelis x intermedia 'JELENA'

Hamamelis x intermedia
Hamamelis x intermedia 'JELENA'
vilín prostřední
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:oranžová a červená
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vilíny jsou okouzlující keře, které si svou slávu vydobyly díky kvetení v době, kdy květů a barev vůbec je v zahradě poskrovnu = uprostřed a na konci zimy. Jsou to opadavé keře s otevřenou korunou ve tvaru písmene „V“ a díky své výšce a šířce do 3 metrů se vejdou téměř do každé zahrady. Vilín prostřední byl vyšlechtěn záměrně jako zahradní rostlina – je to kříženec mezi asijskými druhy h.japonica a h.mollis.

Vilín Jelena je můj favorit a zároveň historicky první oranžově kvetoucí odrůda na světě. Kvete velice časně – často již od konce ledna můžete při pěkném, slunečném počasí pozorovat otevírající se poupata, z nichž postupně vylezou třásnité, výrazně ohnivě oranžové, voňavé květy. Vyrůstají na holém dřevě bez listí. Mají rády chlad a pokud teplé dny jara přichází pozvolna, dokážou kvést až 8 týdnů! Listy jsou podobné lísce, jen větší a pevnější a na podzim se barví převážně do korálově červené se zlatožlutým okrajem.

Odrůda Jelena je prvním počinem průkopnice vilínů botaničky Jeleny de Belder-Kovačič (1925-2003) z tehdejší Jugoslávie, nynějšího Chorvatska. Roku 1953 získala výjimečné svolení studovat v zahraničí a odcestovala do Dánska, Německa a Nizozemí. Když belgický obchodník s diamanty Robert de Belder a jeho bratr George zachránili před výstavbou pozemek školky v belgickém Kalmthoutu, jež obsahoval mnoho cenných dřevin, Jelena se o tom dozvěděla a sama se vydala na kole tam podívat. Nadšená jejich plány, sbírkou dřevin i Robertem samotným se do sebe zamilovali a po tříměsíční známosti vzali a Jelena zůstala v Belgii. Její první odrůdu Robert pojmenoval po ní – Jelena a když roku 1955 poprvé vykvetla, přihlásil jí na výstavu do Londýna, kde získala Certificate of Merit. Jelena se dál věnovala šlechtění vilínů a přibrala i hortenzie, pěnišníky, jabloně a slivoně.

Vilín má rád vlhkou a kyselou půdu, nesnáší vápno a tuhou, vododržnou zem. Nejlépe prospívá na výslunném místě v zahradě či v mírném polostínu. Starší rostliny nestříhejte. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29°C, ale není vhodný do otevřených krajin.

Poslední revize 22-12-2008; 14-02-2011; 01-03-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hamamelis x intermedia 'ORANGE BEAUTY'
Hamamelis x intermedia 'APHRODITE'
Hamamelis x intermedia 'AURORA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.