Euonymus japonicus 'Benkomasaki' GREEN ROCKET

Euonymus japonicus 'Benkomasaki'
Euonymus japonicus 'Benkomasaki' GREEN ROCKET
brslen japonský
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské brsleny jsou stálezelené keře, výjimečně stromky s roubovanou korunou v nižší výšce, které se v jižních zemích a ve státech s mírnými zimami těší velké oblibě. Základní druh má sytě zelené listy, kultivary jsou pestrobarevné.

Odrůda GREEN ROCKET je přísně vzpřímeně rostoucí selekce stálezeleného japonského brslenu představená kolem roku 2000. Jeho větve se tyčí od země jako tenké věže a jsou hustě posety menšími, asi 3 cm dlouhými, oválnými, prohnutými, při krajích jemně pilovitými, temně zelenými a velmi lesklými listy, které v půlce jara raší světle zelené. Habitus je hustý, růst pomalý, až by se jeden domníval, že jedním z jeho rodičů byla rovněž vzpřímená a drobnolistá odrůda Microphyllus. Využívá se jako štíhlá a kompaktní, stálezelená solitéra do menších zahrad nebo elegantní vertikální akcent do smíšených záhonů. A jeho tvar jej samozřejmě rovněž předurčuje do elegantních živých plotů.

Podle článku U.S.National Arobertum z listopadu 1999 odrůda Benkomasaki, kterou napsali jako Bekomasaki, byl nález botaniků Johna Creeche, Freda Meyera a Sylvestra Marche při jejich cestě po Japonsku roku 1978. Po návratu do USA namnožili sebrané řízky a roku 1991 byla na trh uvedena pod novým názvem Green Spire, kterou jinde dokonce zkomolili na Green Spider. Ale podle uznávané registrační agentury pro názvy rostlin International Plant Names k odrůdě Green Spire japonské přízvisko Benkomasaki nepatří. Jedná se sice o velmi podobné rostliny, ale Green Spire je o něco baculatější a GREEN ROCKET je vzpřímenější. Přesto se tento omyl dostal do knih jako kdysi český omyl s množstvím železa ve špenátu a díky tomu se nyní táhne literaturou i internetem.

Díky pomalejšímu a kompaktnímu růstu řez není vyžadován, ale lze jej začátkem jara či v polovině léta krátit, přesto vždy čekejte spíše sloupovitý tvar – máte-li kulaté ambice, určitě si pořiďte jinou odrůdu. Brsleny jsou vcelku nenáročné na půdu, pokud je propustná. Jakmile zakoření, dobře snáší sucho. Zem jim vyhovuje téměř jakákoliv propustná, přednostně vlhčí. V kyselé zemi bude výraznější zeleň listů Pěstují se od slunečných pozic až do hlubokého stínu. GREEN ROCKET je asi o 2-3 °C odolnější mrazům než základní druh, takže zvládne až cca -23 °C, přesto doporučujeme japonským brslenům najít pozici chráněnou před nejostřejšími větry. Před zimou a v zimě, pokud není zmrzlá zem, opatrně zalévejte. Nevhodný do venkovních nádob.

Poslední revize 14-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex (maximowicziana var.kanehirae) IMPALA®
Euonymus japonicus  'MICROPHYLLUS'
Euonymus japonicus 'COMPACTUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.