Ilex rotunda 'Minzong' RED DOT

Ilex rotunda 'Minzong'
Ilex rotunda 'Minzong' RED DOT
cesmína kulatá - samosprašná
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína kulatá je domovským druhem velké oblasti Asie – od Číny přes Japonsko, Koreu, Taiwan až do Vietnamu. V několika japonských městech je dokonce jejich symbolem podobně, jako pomeranč je symbolem Kalifornie a broskev Georgie. Jedná se o středně vysoký až vysoký, stálezelený strom či keř s neobvykle kulovitým habitem, beztrnnými listy a množstvím červených plodů na podzim. Patří do skupiny hibakujumoku stromů, což je termín označující přeživší druhy dřevin v okolí do 3 kilometrů od hypocentra po bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki roku 1945 a následné nukleární explozi. Jde o celkem 38 rostlinných druhů v Hirošimě a asi 50 v Nagasaki, které sice zaznamenaly velké škody v nadzemních částech rostlin, ale které dokázaly zregenerovat z nepoškozených kořenů či částí těsně nad zemí (výjimečně). Jsou důkazem, že lidská zloba je velmi destruktivní, ale příroda je stále mocnější, nebo jak říkají skeptici – lidé se možná vyvraždí, ale planetě to bude jedno.

RED DOT je nádherná odrůda cesmíny kulaté z Francie, kde ji vyšlechtili ve školce Minier a evropský patent č. EU54100 vyšel roku 2020. Už na první pohled je jasné, proč se stala mým miláčkem a aspiruje na totéž u mnoha dalších milovníků stálezelených dřevin: nese dokonale beztrnné, lesklé, tuhé, 4-6 cm dlouhé listy v baculatě oválném tvaru, takže vypadají jako kulaté. Mladé jsou svěže zelené po dlouhou dobu, než ztmavnou do středně zelené, ale nikdy nejsou temně zelené jako většina ostnitých cesmín.

RED DOT je samosprašná, takže k opylení a tvorbě plodů nepotřebuje druhou rostlinu. Plody jsou sytě červené bobulky, tvoří se od konce léta a vybarvují na podzim. Nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže. Podél větví, kde jich je hodně, rostlina netvoří listy. Jakmile ptáci plody zbaští a větvičky se obnaží, díky rychlému růstu – až 40 cm za rok – a bohatému větvení nebudou holé větvičky zanedlouho vidět.

Mladé větve rostou vzpřímeně, ale brzy začne tvořit elegantní, zakulacený tvar ať už jako keř nebo strom. Konečná velikost ještě nebyla stanovena, ale odhaduje se za ideálních podmínek mezi 5 m v zahradách a 8 metry v parcích a všude jinde, kde má velký prostor na kořeny. Dá se však dobře tvarovat a udržovat menší: jarní řez (konec března až konec dubna) podporuje větvení a letním řezem (konec června až konec července) rostlinu krátíme nebo tvarujeme. Bude z ní krásný stálezelený solitér stejně jako vysoký živý plot.

Cesmíny se pěstují od plného slunce do plného stínu, ale dávají přednost většímu množství světla, aby si zachovaly tvar a nenatahovaly větve za sluncem. Potřebují velmi výživnou zem kyselé reakce a i když po zakořenění výborně zvládají sucho, za občasnou zálivku v nejsušším období budou vděčné. Při výsadbě doporučujeme použít mykorhizu. Pro zadržení vlhkosti půdy a proti jejímu rychlému promrzání v zimě určitě keř dostatečně zamulčujte vrstvou kůry (alespoň 5-7 cm). RED DOT je příliš nová a ještě nebyla vyzkoušená za všech podmínek, ale očekává se její mrazuvzdornost kolem -25°C.

Poslední revize 21-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium  'J.C. VAN TOL'
Ilex aquifolium 'TOSCANA'
Ilex 'MALCOLM S. WHIPPLE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.