Ilex aquifolium 'BACCIFLAVA SPINELESS'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'BACCIFLAVA SPINELESS'
cesmína ostrolistá - beztrnná - samičí
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Cesmína Bacciflava Spineless je okouzlující beztrnná selekce odrůdy Bacciflava, jejíž listy jsou téměř dokonalé hlaďoučké a nepichlavé i v menší velikosti než u předchozí varianty, která potřebovala dorůst alespoň asi metr a půl, aby se listy staly takzvaně celokrajnými.

Bacciflava Spineless je vyhledávaným klenotem zejména díky hojnému množství sytě žlutých plodů od podzimu do zimy. Jsou dlouho tvrdé, tak je ptáci nechají na pokoji až do první významnější zimní oblevy, kdy po mrazech ztvrdlé plody změknou a pak jsou pro ptáky poživatelné. Do té doby zahradu zdobí svou jasně žlutou barvou na pozadí temně zelených, lesklých a nápadně zvlněných, neopadavých listů. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže. Protože se jedná o samičí odrůdu, k produkci plodů potřebuje poblíž nějakou samčí odrůdu jako opylovače. Ideálně ve stejné zahradě, nebo alespoň na blízký dolet včel (v rámci jedné čtvrti).

Keř roste pomalu až středně rychle (15-20 cm za rok) do vcelku symetricky kuželovitého tvaru se širší základnou. S věkem, jak rostlina dorůstá, se rozdíl mezi úzkou špičkou a širokou podstavou vytrácí a cesmína nabývá zaoblenějšího, lehce válcovitého tvaru s výraznější špicí. V zapojených zahradách dorůstá kolem 3-4 metrů na výšku, ve volné přírodě a v arboretech mohou velmi staré kusy mít až dvojnásobek. Řez je možný kdykoli od jara do poloviny léta. Pro zahuštění je určitě nejlepší raně jarní střih. V zimě není problém pár větviček ostříhat do suchých dekorací.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v kyselé až neutrální, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorhizní houby. Cesmíny porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar.

Tato odrůda dobře zvládá i silné mrazy. Pokud bydlíte v oblastech s častými a silnými mrazy v zimě, radíme sázet na místo chráněné před větrem a do polostínu, kde ji nemůže spálit ostré zimní slunce v kombinaci s nízkou teplotou. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 21-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium 'BACCIFLAVA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.