Ceanothus x pallidus 'MARIE SIMON'

Ceanothus x pallidus
Ceanothus x pallidus 'MARIE SIMON'
latnatec bledý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Latnatec (zpododěr) se těší čím dál větší oblibě už i mezi českými a slovenskými pěstiteli. Jedná se o rod čítající na asi 55 druhů původem z východního i západního pobřeží USA, zejména pak Kalifornie a některé druhy jsou z Mexika. V teplejších oblastech vedou stálezelené druhy, které u nás vyžadují zimní ochranu, a v chladnějším klimatu kontinentální Evropy si užíváme bezproblémových opadavých druhů a kříženců, jako je například c. x delilianus nebo c. x pallidus a následné hybridy.

Marie Simon je vyhledávaná a spolehlivá odrůda latnatce bledého z Francie, což je kříženec již z roku 1830 a jeho rodiči jsou hybridní c. x delilianus s modrými květy a c. ovatus (latnatec vejčitý) s béžovými květy. Od druhé poloviny července až do září se zdobí měkce růžovými květy složenými v menších, chundelatých latnách na karmínových až vínově červených stoncích, jež kvetení dodají na kontrastu. Opadavé listy jsou úzce vejčité, 5-7 cm dlouhé, s nepříliš výraznou žilnatinou, středně zelené a mírně lesklé.

Roste rychle do vzpřímeného, do široka se rozrůstajícího, hustého keře. Určitě vynikne i jako malý solitér, ale spíše je to skvělá součást záhonů s jinak vybarvenými s květy v pastelových barvách, které doplní atraktivní dobou květu od půlky do konce zahradní sezóny. Pro pěkný tvar a bohaté kvetení je nutné jej každý rok seřezat zpětným řezem, takže odstraníme cca 80-90% délky větví z předešlého roku a to zjara po mrazech.

Opadavé latnatce jsou víceméně prérijní rostliny zvyklé na sucho, horko a slunečno. Pokud mu takové podmínky zajistíme i v zahradách u nás, bude se mu dařit a pokvete jako o závod. Marie Simon je méně náročný na půdu než ostatní druhy, dokonce zvládne i o něco těžší půdu, ale nejspokojenější bude v propustné, středně živné půdě neutrální až zásadité reakce. Nedoporučujeme používat hnojiva pro rychlý růst, neboť sám od sebe roste rychle a keř by tvořil listovou masu na úkor květů. Ale můžete použít selektivní hnojiva na tvorbu květů či zeleň listů nebo univerzální pomalu rozpustná hnojiva. Dobře zamulčujte silnou vrstvou kůry hlavně před zimou. Často se setkáte s doporučením najít mu chráněné stanoviště, ale to se týká stálezelených druhů. Vzhledem k tomu, že opadavé křížence stejně zjara radikálně ostříháte, není to nutné. Mrazuvzdorný je do cca -25°C.

Poslední revize 02-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cytisus nigricans 'CYNI'
Clethra alnifolia 'RUBY SPICE'
Clethra alnifolia 'ROSEA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.