Sambucus racemosa 'Smnsrd4' LEMONY LACE®

Sambucus racemosa 'Smnsrd4'
Sambucus racemosa 'Smnsrd4' LEMONY LACE®
bez hroznatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Občas si říkáme, že šlechtitelé jsou dost vychytralí. Vezměte si například bezinkový keř. Roste téměř kdekoli, bez jakékoli údržby, odolný je všemu a čím víc jej řežete, tím je hustší. No řekněte – není to slibné jako základ pro novou odrůdu? Stoprocentně ano. Takže zapomeňte na poněkud nudné, všudypřítomné křoví českého venkova a nechte se přenést do světa jménem SAMBUCUS s množstvím kultivarů. S trochou nadsázky řečeno, mít 10 různých druhů pohromadě, dost možná byste jimi utvořili celou a dostatečně pestrou zahradu.

LEMONY LACE® je svítivě zlatožlutý kultivar bezu hroznatého s hluboce vykrajovanými listy. Vytvořil jej pilný americký šlechtitel Timothy D. Wood z Michiganu jako křížence odrůd Dropmore Fernleaf a Sutherland Gold. První rostlinu selektoval roku 2006 a patent č. PP26613 byl vydán roku 2016. Nese opadavé, několikanásobně zpeřené, dřípené listy, jež si v ničem nezadají s atraktivními listy japonských javorů dissectum. Při rašení jsou výrazně zlatožluté až oranžové a dozrávají do žlutozelené barvy, která nebledne ani s koncem sezóny, pokud je na přímém slunci. Řapíky a mladé stonky jsou vínově červené.

Tato odrůda kvete menšími, vrcholičnatými latami, po nichž následují červené, lesklé plody. Obsahují mírně jedovatý amygdalin (jako v mandloních) a citlivým jedincům mohou při konzumaci většího množství způsobit otravu. Ale protože kvete zřídka, nebezpečí většinou nehrozí. Roste pomalu až středně rychle do kompaktního a nevysokého, hustého keře. Díky jemným listům svěží barvy rozsvítí každé zahradní aranžmá a zjemní kompozice s velkolistými keři nebo tmavými jehličnany.

Jakmile bez zakoření, roste dobře a vcelku pravidelně, takže tvarovací řez nebývá potřeba. Ale lze krátit i radikálně zmladit nejlépe jarním řezem po mrazech. Bezům se nedaří v nádobách, preferují volnou půdu. I když je nenáročný na zem, nesnáší trvalé podmáčení nebo příliš utužené podloží. Doporučujeme pěstovat výhradně na osluněném stanovišti v mírně vlhké, humózní zemi. Plně mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 02-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sambucus racemosa  'SUTHERLAND GOLD'
Sambucus racemosa 'PLUMOSA AUREA'
Sambucus nigra 'Jdeboer001' GOLDEN TOWER
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.