Polystichum aculeatum

Polystichum aculeatum
Polystichum aculeatum
kapraď laločnatá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kapraď laločnatá je stálezelený druh vyskytující se na mnoha místech světa a bohužel nemá spolehlivě určený původ, neboť to vypadá, že botanici každé země, v jejichž volné přírodě se nachází, mají za to, že pochází od nich. Najdete ji na mnoha místech Evropy, zejména ve vyšších polohách, v severní Africe, na Dálném Východě, ale i v severovýchodní části USA a Kanady.

Tvoří 30-90 cm dlouhé, dvakrát zpeřené vějíře listů. Kratší listy jsou vzpřímené, delší polehavé. Jsou složené z drobných, od sebe oddělených, kopinatých lístečků zakončených výraznou špičkou. Užitečným rozlišovacím znakem, který tomuto druhu dal i české jméno, je velikost nejspodnějšího lístečku ze horního patra, který je nápadně, mnohdy až dvakrát větší než ostatní – tvoří nápadný lalůček. Latinské druhové jméno naopak odkazuje na přišpičatělý konec jednotlivých pinnae.

Kapraď laločnatá je spolehlivě stálezelená i v běžných českých zimách a díky její vysoké mrazuvzdornosti je určitě doporučenou volbou pro mnoho zahradních kompozic i do okrasných venkovních nádob. Její listy jsou temně zelené a lesklé, což jí dodá na atraktivitě a ozvláštní jakékoli aranžmá.

Poroste pod stromy i na slunci, kde ji nenechte vyschnout a má ráda živnou půdu. Přednost dává zásadité (vápenité) zemi, ale není příliš vybíravá a zvykne si i v neutrální půdě a dokonce i v rašelině. Zem musí mít dobrý odtok – v podmáčeném prostředí zahyne a je vhodné ji zamulčovat. Na hnojení dobře reaguje tvorbou více a větších listů. Každý list má životnost 1,5-2,5 roku a poté uvadá. Pokud máte pocit, že trs je po zimě unavený nebo nevzhledný, všechny listy ostříhejte a nechte narašit celou rostlinu znovu novými a svěžími listy. Mrazuvzdorná do min. -34 °C a údajně vydrží na kořenech až -40 °C.

Poslední revize: 03-12-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2020 / únor 2021 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Polystichum aculeatum
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Polystichum aculeatum
HOBBY
JARO 2021 -


Podobné rostliny
Dryopteris affinis 'PINDERI'
Dryopteris cycadina (d.atrata)
Polystichum polyblepharum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.