Magnolia x brooklynensis 'HATTIE CARTHAN'

Magnolia x brooklynensis
Magnolia x brooklynensis 'HATTIE CARTHAN'
šácholan brooklynský
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:žlutá a purpurová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hattie Carthan (1900-1984) byla americká environmentální aktivistka, která – být stále naživu – by asi za takové pozérské označení nebyla ráda. Byla to zkrátka Afroameričanka, které záleželo na stromech a neměla ráda jejich zbytečnou likvidaci. Když se roku 1953 přistěhovala do Brooklynu v New Yorku, jeho ulice byly lemovány stromy. Během následujících 10 let byla svědkem jeho úpadku a žalostně sledovala poslední 3 stromy, které do roku 1964 v ulici zbyly. A začala jednat. Založila asociaci na jejich záchranu a obnovu zeleného života ve čtvrti. Obeslala všechny místní obyvatele se žádostí o příspěvek, ale ne nijak suše – byla to pozvánka na párty! Začala pořádat charitativní večírky, díky nimž se jí opravdu podařilo získat prostředky na nákup a výsadbu nových stromů do ulic. Jedné z nich se dokonce zúčastnil tehdejší primátor New Yorku John Lindsay, kterému se líbil její nápad a nadšení a podpořil jí také. Stejně jako svou volební kampaň. Hattie roku 1966 založila Bedford-Stuyvesant Beautification Comitee, jež získal grant na výuku mladých lidí, jak se starat o stromy a poskytl jim stipendium na letní brigády spojené s výsadbou a péče o městskou zeleň. Roku 1968 se zasadila o záchranu 12metrové magnólie grandiflory, jež měla být pokácena kvůli developerskému projektu nového parkoviště. Tehdy zachránila nejen strom ale i několik nejbližších domů v ulici typického brooklynského stylu brownstone, kde dnes sídlí vzdělávací centrum Magnolia Tree Earth Centre. Hattie se nejenom podařilo zaplavit Brooklyn zelení, ale zároveň umožnila lidem potkávat se a poznat jeden druhého při smysluplné práci. Během své aktivní činnosti byla svědkem výsadby 1500 stromů. Rok po její smrti se na její počest vytvořila komunitní zahrada, která se do roku 2009 rozrostla do úctyhodných 2076 akrů a působí dodnes pojmenovaná Hattie Carthan Community Garden Farm, kde se společně pěstuje zelenina a ovocné stromy, společně se stoluje i vzdělává, a hlavně se setkávají lidé, kterým záleží na budoucnosti jak vlastní tak i svého okolí. Dostala přezdívku the Tree Lady (Stromová dáma).

Magnólie Hattie Carthan je hybridní odrůda šácholanu brooklynského, což je kříženec m.acuminata a m. liliiflora. Tuto odrůdu vyšlechtila Doris Stone z Brooklyn Botanic Garden použitím pylu z několika nepojmenovaných brooklynensis hybridů a odrůdy ‚Evamaria‘. Výsledek překvapil všechny včetně jí samotné, neboť se zrodila překrásná magnólie s unikátními a pevnými květy. Okvětní plátky jsou podobné m.liliiflora, mají délku 10-12 cm, vanilkově žlutou barvu s výraznými plamínky purpurově červené barvy stoupající v žilkách od kalicha k vrcholům. Má zvláštní, nepříliš silnou vůni. Vykvétá pozdně, většinou zároveň s rašícími listy na samém konci dubna a díky etapovému zrání poupat kvete téměř měsíc a vždycky se vyhne poškození pozdními jarními mrazy.

Přirůstá poměrně pomalu a dokáže vyrůst v menší strom nebo vysoký keř o výšce kolem 5 metrů v zahradách a ještě více ve volných prostranstvích s neomezeným místem na kořeny. Naštěstí je velmi kompaktní a štíhlá, takže moc místa do šířky nezabere. Opadavé listy jsou široce obvejčité, cca 10x4 5 cm velké, svěže zelené. Magnólie Hattie Carthan se začala prodávat kolem roku 1985 a byl zjištěno, že díky nestabilním vlastnostem jednoho z rodičů původního hybridu (m.liliiflora) je nejspolehlivějším způsobem množení roubování. Semenáčky ani řízkované rostliny nevykazují shodné vlastnosti s matečnicí.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná je min. -29 °C.

Poslední revize 08-12-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia x brooklynensis výška 200-250 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Magnolia x brooklynensis výška 200-250 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Magnolia 'SUNSATION'
Magnolia 'SUNRISE'
Magnolia 'CORAL LAKE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.