Magnolia 'GALAXY'

Magnolia
Magnolia 'GALAXY'
šácholan, magnólie
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová až purpurová
DOBA KVETENÍ duben - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Magnólie Galaxy byla zkřížena roku 1963 v Americkém národním arboretu (U.S. National Arboretum) jako hybrid mezi purpurovou m. liliiflora ‚Nigra‘ a velkokvětou m. sprengeri ‚Diva‘. Výsledkem je silný, pyramidálně tvarovaný keř či spíše středně vysoký strom s výrazným, rovným terminálem, pevným kmenem a hustou korunou s vystoupavými větvemi. Květy jsou voňavé a obrovské – 15 až 30 cm široké, pohárkovité před úplným rozevřením a téměř hvězdicovité s 12 širokými plátky na konci kvetení. Zvenčí jsou sytě růžové až purpurové a zevnitř téměř bílé. Plně vykvetlý strom je nadmíru impozantní. Opadavé listy jsou asi 20 cm dlouhé, oválné až podlouhle vejčité, středně zelené s modrozelenými odlesky na rubu.

Galaxy je hojně vyhledávanou odrůdou hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je určitě pozdnější nástup kvetení koncem dubna, díky kterému se většinou vyhne opožděným jarním mrazům. Oceňovaná je i výjimečně dlouhá doba kvetení čítající až 6 týdnů, což mezi jarními druhy umí jen několik málo hybridů. A mnoho pěstitelů využije i její silnou mrazuvzdornost kolem -34 °C, díky níž může spokojeně růst a spolehlivě kvést i na exponovaných lokalitách okrajových a horských částí Střední a Severní Evropy. Představena a prodávána je od roku 1980.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná je do cca -34 °C.

Poslední revize 11-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia 'SPECTRUM'
Magnolia 'STAR WARS'
Magnolia x soulangeana  'ALEXANDRINA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.