Magnolia 'SWEET MERLOT'

Magnolia
Magnolia 'SWEET MERLOT'
šácholan, magnólie
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová až purpurová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Magnólie Sweet Merlot je další novozélandský kousek od tamního magnóliového guru jménem Vance Hooper. Jedná se o středně pozdní odrůdu z roku 2004, kterou vyšlechtil během série úspěšného šlechtění m. x soulangeana ‚Sweet Simplicity‘. Tu použil jako základ, protože má pomalý až zakrslý růst, takže nově vzniklé odrůdy jsou všechny kompaktní, pouze se liší květem. Patří sem například Old Port, Sweet Valentine nebo i tato Sweet Merlot, jejímž druhým rodičem byla odrůda Black Tulip.

Sweet Merlot tvoří menší, zakulacené květy zářivě vínově červené barvy, jako když se díváte skrze sklenku Merlotu proti slunci. Květy jsou voňavé a objevují se ve velkém množství přibližně od poloviny dubna na holých větvích, takže většinou unikne pozdním mrazům. Venkovní barva je tmavší, zevnitř jsou o něco světlejší. Jsou velmi trvanlivé a dokonce se doporučují i k řezu, což vzhledem k pomalému růstu odrůdy asi doporučovat nebudeme. Opadavé listy jsou 10-15 cm dlouhé, oválné až obvejčité, středně zelené. Roste hustě do kompaktního, štíhle vejčitého keře.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -27 °C.

Poslední revize 14-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia 'SWEET VALENTINE'
Magnolia 'Jurmag1' BLACK TULIP®
Magnolia 'GENIE'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.