Magnolia 'RASPBERRY FUN'

Magnolia
Magnolia 'RASPBERRY FUN'
šácholan, magnólie
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Magnólie Raspberry Fun představuje vylepšení tolik oblíbených hvězdokvětých magnólií, jež jsou krásné, ale často popálené pozdními mrazy. Jedná se o samovolnou mutaci nalezenou roku 1987 jako semenáč odrůdy Leonard Messel, což je kříženec m. kobus a m. stellata ‚Rosea‘. Od svého rodiče se liší množstvím okvětních plátků, kterých je až dvakrát tolik (16-18 oproti původním 8-12); jejich velikostí, jelikož jsou asi o třetinu delší a širší; počtem – objevují se ve shlucích nejčastěji po třech; a hlavně barvou, která je růžová nejen zvenčí ale slabě růžová i zevnitř. Vykvétá stejně jako ostatní loebneri hybridy přibližně o týdny později, takže snáze unikne pozdním mrazům. Opadavé listy jsou protáhle elipčité až úzce obvejčité, svěže zelené, výrazně mahagonově hnědé při rašení a rostlinu hustě zaplňují. Raspberry Fun roste vcelku rychle do nepravidelně pyramidálního habitu, kterému neuškodí občasný mírný tvarovací řez okamžitě po odkvětu. Registrovaná byla roku 1994.

Tuto magnólii nalezl Carl Ferris Miller (1921-2002), což byl americký rodák, který byl roku 1945 jako důstojník amerického námořnictva vyslán do Japonska pátrat po japonských vojácích, jež sužovali ostrov Okinawa během konce Druhé světové války. Roku 1949 přesídlil do Soulu a po skončení korejské války tam zůstal a pracoval jako bankéř až do důchodu roku 1980. Ve svých 41 letech ho náhoda přivedla ke koupi pozemku daleko od hlavního města na pobřeží Žlutého moře, který postupně zveleboval výsadbou nových stromů. Postupem doby mu další vesničané nabízeli k odprodeji své sousedící pozemky, které slučoval do jednoho velkého parku a kam se roku 1970, když začalo být díky neustále se zhoršujícímu životnímu prostředí v Soulu nedýchatelno, přestěhoval. Byl milovníkem cesmín a magnólií a sázení nových stromů se stalo jeho vášní. Aniž by to kdy byl jeho záměr, z pozemku se stalo celosvětové uznávané arboretum Chollipo s více než 13 tisíci druhy dřevin, jež dodnes přitahuje laickou i odbornou veřejnost. Získal mnoho ocenění včetně toho nejvyššího státního vyznamenání od jihokorejské vlády. Roku 1979 přijal nové korejské jméno Min Byung-gal (či Min Pyong-Gal), bylo mu uděleno jihokorejské občanství a vzdal se amerického. Za svůj nesmírný přínos je celosvětově uznávaným a na jeho počet byl pojmenován jeden z nejkrásnějších velkolistých dubů quercus dentata ‚Carl Ferris Miller‘.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 16-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia x loebneri 'LÉONARD MESSEL'
Magnolia stellata  'ROSEA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.