Leucothoe 'Rant01' FIRESTAR®

Leucothoe 'Rant01'
Leucothoe 'Rant01' FIRESTAR®
leukotoe
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:bílá a světle zelená a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Ve Střední Evropě jsou leukotoe novějším druhem, který si získává stále více obdivovatelů. Jejich druhy pochází z různých míst zeměkoule – Madagaskaru, Himalájí, Japonska, Severní i Jižní Ameriky. Jedná se o nízké, stálezelené keře s tužšími listy a vyhovující mrazuvzdorností. FIRESTAR® je panašovaná varianta, kterou v nizozemské školce Boomkwekerij A. Antonissen nalezl Ronny Antonissen roku 2012 jako samovolnou mutaci úspěšné odrůdy Scarletta se zelenými listy.

Leukotoe FIRESTAR® nese listy podobné velikosti i tvaru – úzce vejčitý až široce elipčité se špičkou zahnutou jako orlí zobák. Na jaře raší světle zelené s oranžovými tóny, dozrávají do středně zelené s nepravidelně silným, světle zeleným až bílým lemem při okrajích a jemným mramorováním uvnitř listu a na podzim nabírají vínově červené odstíny, které přetrvávají až do jara. Kvetení zatím nebylo pozorováno.

Roste pomalu a kompaktně do nevelkého, hustého, stálezeleného keříčku o výšce a šířce kolem 40 cm. Můžete jej použít do záhonů s dalšími neopadavými keři (azalky, pierisy, mamoty), krásně vypadá obsázený vřesy, které na podzim umocní jeho barevnost, a velmi užitečné je sázet jej tam, kde na něj uvidíte hlavně v zimě – u vchodu do domu, před okny apod., protože svou barvou a neopadavými listy v období vegetačního klidu působí živě ve srovnání s ostatními opadavými dřevinami. Patent č. PP31897 byl vydán roku 2020.

Jedná se vřesovištní keř, což je důležité mít na paměti při přípravě výsadbového místa. Zem musí být prolehčená (například přidáním vláknitého substrátu, odpadové kůrové drtě apod.), kyselá (přidáním rašeliny) a dobře propustná (pokud máte jílovitou zem, nedělejte hlubokou jámu, ale široké a mělké lože). Přesto musí být neustále vlhká (nikoli mokrá), takže řádně zamlčujte. Je dobré rostlině čas od času dopřát vyvážené, pomalu rozpustné hnojivo, nebo při blednutí dodat jednorázovou výživu pro zeleň listů. Jeho mrazuvzdornost zatím nebyla vyzkoušena za všech podmínek, ale udává se minimálně -23 °C a očekává se, že zvládne ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 28-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Leucothoe fontanesiana 'MAKIJAZ'<sup>PBR</sup>
Diervilla sessilifolia 'LPDC Podaras' COOL SPLASH
Weigela florida 'Verweig' MONET&reg;
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.