Allium karataviense 'IVORY QUEEN'

Allium karataviense
Allium karataviense 'IVORY QUEEN'
česnek karatavský
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Okrasné česneky jsou impozantní trvalky (cibuloviny), které nadchnou velkými květenstvími většinou v odstínech fialové barvy, ale někdy i bílé a výjimečně i růžové. Mnoho z nich kvete zjara a zanedlouho po odkvětu zatahují listy a celá rostlina se jaksi vytratí, ale existují i letní druhy, kterými se můžete kochat po celou sezónu.

Pokud znáte a máte rádi vysoké okrasné česneky, česnek karatavský vás překvapí asi vším. Pochází z úpatí pohoří Karatau (Černá hora) na jihu Kazachstánu a vyznačuje se nízkým růstem a světlými, nikoli modrými květy. Jednotlivé kvítky jsou hvězdicovité a jsou složené v 8-12 cm širokých, kulovitých květenstvích. Základní druh má nevýraznou, lehce narůžovělou barvu, ale odrůda Ivory Queen (‚Slonovinová královna‘) nese květy téměř bílé. Vykvétají začátkem června na krátkých stoncích o výšce jak asi 10-15 cm na pozadí impozantních, stříbřitě ojíněných, modrozelených, přízemních listů o délce 12-15 cm a asi poloviční šířce. Stonky mohou být ve velmi živných půdách až 25 cm vysoké, ale není to typické. Po odkvětu můžete zaschlé semeníky odstřihnout těsně nad zemí, a jakmile zavadnou listy, můžete je odstranit také, neboť brzy po odkvětu přirozeně odumírají a rostlina odpočívá až do dalšího roku.

Velkokvěté česneky potřebují velmi dobře propustnou zem, která nezůstane mokrá (podmáčená) zejména během spánku rostliny – od léta do jara. Během vegetace si s těžší i vlhčí půdou poradit dokáže. Ideální je hlinitopísčitý záhon nebo dobře propustný skalkový terén. Pokud se obáváte, že to nedokážete zajistit, vyjměte rostlinu po odkvětu ze zahrady a zasaďte ji do květináče. Ten umístěte mimo déšť (např. pod přesah střechy), pouze občas trochu svlažte a nechte česnek odpočívat až do jara, kdy jej můžete opětovně vysadit do zahrady i s kořeny, které v květináči mezitím vytvořil. Cibule by měla být min. 5 cm (raději 10 cm) pod úrovní terénu. Preferuje plné slunce a hnojení je možné během růstu listů a před začátkem kvetení. I když celá rostlina voní po česneku, žádná její část není určena ke konzumaci. Stonky jsou dostatečně pevné, aby zvládly běžné počasí, ale nejsou doporučované do otevřených krajin se silnějším větrem. Množí se samovolně cibulemi, jen výjimečně ze semen, kterým trvá několik let, než zesílí a vykvetou. Mrazuvzdorný do min. -29°C, ale pravděpodobně ještě více.

Poslední revize 31-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Allium stipitatum 'MOUNT EVEREST'
Allium stipitatum 'MONT BLANC'
Allium karataviense 'RED GIANT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.