Akebia quinata

Akebia quinata
Akebia quinata
akébie pětičetná
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ vínová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Líbí se mi, když někdo dokáže vtipně a zároveň trefně pojmenovat rostlinu. Tak třeba čokoládová liána, co vy na to, máte chuť? Můžete ochutnat, dokonce je jedlá. Správným jménem akébie pětičetná je popínavka z Asie (Čína, Korea, Japonsko) a pěstuje se pro krásné listy i velké množství atraktivních květů na jaře.

Květy jsou dvojí – samčí a samičí, obě na stejné rostlině. Samčí květy jsou výrazně větší, mají tmavě červenou až vínovou barvu a jsou složeny ze 3 okrouhlých, miskovitě prohnutých okvětních plátků a nádherně voní po čokoládě. Samičí květy jsou světlejší, lila-růžové. Pokud máte dvě a více rostlin, květy se mezi sebou navzájem opylují a koncem léta dozrají 5-10 cm dlouhé (podle míry hnojení a slunce) a asi 2-4 cm široké plody. Jsou jedlé, dužina je měkká, sladká, trochu připomíná konzistencí kiwi. Slupka je hořká, ale v Asii se vaří nebo smaží jako zelenina.

Listy jsou rozdělené do 5 podlouhle oválných lístků svěže zelené barvy a zjara raší s měděným přelivem. Za mírných zim jsou polo-opadavé či dokonce stálezelené. Mladé větvičky mají tmavě purpurovou až modrofialovou barvu a přirůstají kolem dvou metrů za rok. Celkem dokáže tato liána vyšplhat nebo se horizontálně pnout až do deseti metrů a potřebuje dobrou oporu, protože s věkem a množstvím výhonů nabírá na váze. Z pružných a houževnatých stonků se dokonce pletly košíky.

Na plotech dokáže vytvořit nádherné a neprůhledné stěny s neobvyklými listy a bohatým kvetením. Díky bujnému růstu ale musíte hlídat její směr, aby nezačala dusit rostliny poblíž. Řez je možný téměř kdykoli, ideálně se doporučuje po odkvětu.

Akébie roste a kvete nejlépe na slunci, ale zvládá i polostín a dokonce bez problému se plazí i pod hustými, stinnými korunami stromů v lese. S oporou to bude vysoká popínavka a bez ní se bude plazit po zemi jako půdopokryvka. Není vybíravá na pH půdy, zvládá vše od kyselé až po vápenitou, pouze musí být dobře odvodněná a v létě nesmí úplně vyschnout hlavně mladé rostliny. Starší kusy si se suchem dobře poradí. Je mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 11-01-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Akebia quinata výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.