Akebia quinata

Akebia quinata
Akebia quinata
akébie pětičetná
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ vínová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Líbí se mi, když někdo dokáže vtipně a zároveň trefně pojmenovat rostlinu. Tak třeba čokoládová liána, co vy na to, máte chuť? Můžete ochutnat, dokonce je jedlá. Správným jménem akébie pětičetná je popínavka z Asie (Čína, Korea, Japonsko) a pěstuje se pro krásné listy i velké množství atraktivních květů na jaře.

Květy jsou dvojí – samčí a samičí, obě na stejné rostlině. Samčí květy jsou výrazně větší, mají tmavě červenou až vínovou barvu a jsou složeny ze 3 okrouhlých, miskovitě prohnutých okvětních plátků a nádherně voní po čokoládě. Samičí květy jsou světlejší, lila-růžové. Pokud máte dvě a více rostlin, květy se mezi sebou navzájem opylují a koncem léta dozrají 5-10 cm dlouhé (podle míry hnojení a slunce) a asi 2-4 cm široké plody. Jsou jedlé, dužina je měkká, sladká, trochu připomíná konzistencí kiwi. Slupka je hořká, ale v Asii se vaří nebo smaží jako zelenina.

Listy jsou rozdělené do 5 podlouhle oválných lístků svěže zelené barvy a zjara raší s měděným přelivem. Za mírných zim jsou polo-opadavé či dokonce stálezelené. Mladé větvičky mají tmavě purpurovou až modrofialovou barvu a přirůstají kolem dvou metrů za rok. Celkem dokáže tato liána vyšplhat nebo se horizontálně pnout až do deseti metrů a potřebuje dobrou oporu, protože s věkem a množstvím výhonů nabírá na váze. Z pružných a houževnatých stonků se dokonce pletly košíky.

Na plotech dokáže vytvořit nádherné a neprůhledné stěny s neobvyklými listy a bohatým kvetením. Díky bujnému růstu ale musíte hlídat její směr, aby nezačala dusit rostliny poblíž. Řez je možný téměř kdykoli, ideálně se doporučuje po odkvětu.

Akébie roste a kvete nejlépe na slunci, ale zvládá i polostín a dokonce bez problému se plazí i pod hustými, stinnými korunami stromů v lese. S oporou to bude vysoká popínavka a bez ní se bude plazit po zemi jako půdopokryvka. Není vybíravá na pH půdy, zvládá vše od kyselé až po vápenitou, pouze musí být dobře odvodněná a v létě nesmí úplně vyschnout hlavně mladé rostliny. Starší kusy si se suchem dobře poradí. Je mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 11-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.