Wisteria floribunda (syn. 'Macrobotrys', 'Naga Noda') 'MULTIJUGA'

Wisteria floribunda (syn. 'Macrobotrys', 'Naga Noda')
Wisteria floribunda (syn. 'Macrobotrys', 'Naga Noda') 'MULTIJUGA'
vistárie květnatá (vistárie japonská) - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Nad touto rostlinou zaplesají pravděpodobně nejenom skalní příznivci vistárií a sběratelé, ale i běžní zahrádkáři. Už jste viděli vistárii, která by měla hrozny květů přes metr dlouhé? A to jí trochu ubíráme, protože tato odrůda se zařadila do Guinessovy knihy rekordů, když vytvořila květ o délce 180 cm. To už je více než povinná míra modelky 😊.

Jmenuje se Multijuga (dříve Macrobotrys) a pyšní se extrémně dlouhými hrozny květů o běžné délce 80-130 cm. Jednotlivé květy jsou motýlovité, světle fialové, mají lehce nažloutlé hrdlo a příjemnou, nikterak silnou vůni. Objevují se na částečně či plně olistěné rostlině přibližně od poloviny května. Listy jsou velmi atraktivní, lichozpeřené a snadno vám u pergoly nebo na zdi vytvoří mírně exotickou atmosféru.

Jako každá vistárie i tato nabídne bohatší koncentraci květů na menší ploše, pokud je stříhaná. Nejdelší výhon vždy zkraťte radikálně, čímž podpoříte tzv. postranní trny, což jsou krátké větvičky posazené kolmo k hlavnímu výhonu a ty kvetou nejvíce. Dokonce pro lepší kvetení pomůže i omezený prostor pro kořenový systém. Hlavní střih dělejte koncem zimy a během sezóny odstraňujte dlouhé nové výhony.

Pěstovaná jako strom nabídne překrásný pohled na nepravidelně vytvarovanou korunu nejen v době květu ale i během léta díky pěkným listům. Potřebuje dostatečně silnou oporu kmene na tak dlouhou dobu, než její liánovité a pružné dřevo natolik vyzraje a zpevní se, aby udrželo celou rostlinu, jelikož zůstává dlouho ohebné.

Zem potřebuje kyselou a vlhkou, propustnou a středně živnou. Hnojení se nedoporučuje. Pouze můžete použít směsi na podporu květu. Vyžaduje slunné stanoviště, velmi mladé rostliny mohou být citlivé na silný mráz. Díky pozdnímu rašení ji neohrozí pozdní mrazy. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 15-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Wisteria floribunda ('Issai') 'DOMINO'
Wisteria floribunda (syn. 'White With Blue Eye') 'KIMONO'
Wisteria brachybotrys 'IKO YAMA FUJI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.