Ceanothus thyrsiflorus 'VICTORIA'

Ceanothus thyrsiflorus
Ceanothus thyrsiflorus 'VICTORIA'
zpododěr, latnatec
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jednou jsem si z Belgie přivezl takový pěkný malý keřík s drobnými, lesklými listy. Upoutal mě barvou listů a zvláštní stavbou větviček a hustotou. A protože mi belgický zahradník řekl, že si není jistý, zda v českých podmínkách přežije zimu, rozhodl jsem se jej vyzkoušet. Pokus stál za to - tolik květů každý rok a v takové barvě jste ještě nezažili!

Jedná se o zpododěr jménem "Victoria". Tak blankytně modrou barvu květů jsem na žádné jiné rostlině ještě neviděl. Není to nafialovělá nebo modrofialová, kterou zahradníci vydávají za modrou. Je to opravdu modrá. A modrá je dobrá. Kvete na začátku léta drobnými latami květů, kterými je keř neskutečně obsypán, takže na nějaký čas téměř zakryje olistění. U nás vykvétá v červnu a kvete skoro měsíc. Květní laty jsou takové oválné hlavičky. Oválné listy jsou neopadavé, tmavě zelené, lesklé, pouze 2-3 cm velké a mají nápadné žilkování, které přechází až do vrásnění. Při rozemnutí mají zvláštně kořeněnou vůni podobnou vůni borůvčí.

V Anglii a v zemích s mírnějšími zimami roste velmi bujně do cca 3m. V našich podmínkách roste do přibližně stejné výšky a šířky. Dobře zakořeněné rostliny dokáží přirůst až 30 cm za rok, což z něj činí výbornou rostlinu pro tvarování. Zároveň tím dává najevo svou nezničitelnost, takže i když by omrznul, znovu bujně obráží z neponičeného dřeva. V Kalifornii z něj mají impozantní živé ploty. Na to si u nás asi budeme muset nechat zajít chuť, ale i u nás jej vřele doporučujeme stříhat a to na začátku července – těsně po odkvětu. Rostlina zhoustne a vytvoří husté větvení podél hlavního terminálu, čímž bude více krytá a odolná v zimě. Nestříhané rostliny mohou za několik let vypadat lehce koštětovitě (toť nový botanický termín).

Nyní malá vsuvka pro botanické detailisty: fakt, ale opravdu fakt nemůžu za to, že se ve světě vyskytuje pod dvojím druhovým pojmenováním. Tedy ceanothus thyrsiforus a ceanothus impressus. Dokonce jsem se z některých zdrojů dozvěděl, že jde zřejmě o křížence, tudíž by druhové jméno neměl mít žádné, maximálně „x“. Na základě fundované rady měníme na konci roku 2008 druhové jméno na thyrsiflorus a to zejména díky tvaru a velikosti listů. Dík za rozluštění hádanky posíláme nadšenému botanikovi do Kanady.

Pro dobrý růst potřebuje zasadit do propustné půdy bohaté na živiny, raději mírně kyselé, aby netrpěl na chlorózu (žloutnutí listů díky nedostatku nebo nevstřebávání železa z půdy). V podmáčené půdě jsme o jeden kus po zimě přišli, nikoli kvůli mrazu, ale díky shnilým kořenům. Nedoporučujeme používat hnojiva pro rychlý růst, neboť sám od sebe roste rychle a měkké výhony by nestihly do zimy vyzrát. Pouze můžete použít selektivní hnojivo na tvorbu květů či zeleň listů nebo pomalu rozpustná hnojiva. Dobře zamulčujte silnou vrstvou kůry hlavně před zimou. Pro spolehlivé přezimování je nezbytné rostlině najít místo, kde bude chráněná před nejostřejším větrem a kde bude osluněná v létě, ale v zimním stínu, který by jí při dlouhodobém oslunění pálil listy.

Každopádně jsme si vyzkoušeli, že je skvěle mrazuvzdorný do cca -16 až -18°C. Při nižších teplotách je potřeba jej přikrýt dvojí nebo trojí vrstvou bílé netkané textilie, která jej dočasně ochrání před prudkými výkyvy teplot. Nikdy jej nebalte hned na podzim, ale pouze v případě těchto silných mrazů a jen na nejnutnější období, aby rostlina nezchoulostivěla a slunce ji po dlouhém zakrytí nespálilo listy. Takováhle kráska za trochu práce opravdu stojí!

Poslední revize 30-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ceanothus thyrsiflorus 'SKYLARK'
Ceanothus x delilianus 'GLOIRE DE VERSAILLES'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.