Rhododendron canadense 'ALBIFLORUM'

Rhododendron canadense
Rhododendron canadense 'ALBIFLORUM'
azalka kanadská, pěnišník kanadský
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rododendrony (pěnišníky) jsou spolehlivé, překrásně kvetoucí stálezelené keře pocházející z jihozápadní Asie, Himalájí, Severní Ameriky a dokonce Evropy. Z volně rostoucích druhů byly kříženy nové odrůdy, u kterých se neustále zdokonalují jejich přednosti. V polovině 20.století bylo zaevidováno již přes 10 tisíc kultivarů a jejich počet přibývá.

Azalka kanadská, resp. pěnišník kanadský je opadavý, kvetoucí keř z čeledi vřesovcovitých, jehož zařazení mezi pěnišníky se potýkalo s mnoha diskusemi již od 19. století, kdy se věřilo, že se jedná o samostatný druh nazývaný rhodora. Pochází ze severovýchodní části Severní Ameriky (Kanada), čemuž odpovídá i jeho mrazuvzdornost, která sahá až k -42 °C.

Albiflorum (někdy i Album a dokonce Alba) je uznaná odrůda azalky kanadské, která se významně liší nejen barvou květu, ale i habitem. Od konce dubna bohatě vykvétá na holém dřevě drobnými, azalce ani pěnišníku nepodobnými květy čistě bílé barvy. Jsou podlouhle trubkovité, jednotlivé plátky jsou od sebe oddělené a vytočené ven a střed zdobí několik dlouhých tyčinek (nejčastěji 7). Teprve při odkvětu se začínají tvořit malé, elipčité, opadavé listy sivě zelené barvy, jež připomínají listy vřesen.

Roste pomalu do vzpřímeného, pěkně hustého a nevelkého keře o výšce pouze kolem asi 80 cm. Pro hustší habitus a zároveň odstranění nehezkých semeníků jej můžete okamžitě po odkvětu ostříhat. Pokud tvoříte aranžmá na vlhkém až podmáčeném stanovišti společně s vřesnami, kyhankami, zakrslými vrbami či břízami a podobnými vodomilnými keři, azalka kanadská vám do této sestavy navíc nabídne kvetení

Azalka kanadská preferuje slunná místa a vlhkou až mírně podmáčenou zem kyselé reakce (pH 4,5-5,5) s dostatkem živin. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Zvládne i trvalé podmáčení. Mrazuvzdornost je až -42 °C.

Poslední revize 26-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Myrica gale
Azalea viscosa (syn. Rhododendron viscosum)
Azalea  'FRAGRANT STAR'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.