Rhododendron canadense

Rhododendron canadense
Rhododendron canadense
azalka kanadská, pěnišník kanadský
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až sytě růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rododendrony (pěnišníky) jsou spolehlivé, překrásně kvetoucí stálezelené keře pocházející z jihozápadní Asie, Himalájí, Severní Ameriky a dokonce Evropy. Z volně rostoucích druhů byly kříženy nové odrůdy, u kterých se neustále zdokonalují jejich přednosti. V polovině 20.století bylo zaevidováno již přes 10 tisíc kultivarů a jejich počet přibývá.

Azalka kanadská, resp. pěnišník kanadský je opadavý, kvetoucí keř z čeledi vřesovcovitých, jehož zařazení mezi pěnišníky se potýkalo s mnoha diskusemi již od 19. století, kdy se věřilo, že se jedná o samostatný druh nazývaný rhodora. Pochází ze severovýchodní části Severní Ameriky (Kanada), čemuž odpovídá i jeho mrazuvzdornost, která sahá až k -42 °C.

Od konce dubna vykvétá na holém dřevě drobnými, azalce ani pěnišníku nepodobnými květy. Jsou podlouhle trubkovité, jednotlivé plátky jsou od sebe oddělené a vytočené ven a střed zdobí několik (nejčastěji 7) dlouhých tyčinek. Základní forma je růžová, jejíž odstín se může lišit dle lokality od světle starorůžové až po sytě purpurovou. Většinou nepovažují za samostatné odrůdy, pouze selekce. Teprve při odkvětu se začínají tvořit malé, elipčité, opadavé listy sivě zelené barvy, jež připomínají listy vřesen.

Roste pomalu do vzpřímeného, nepříliš hustého keře o výšce kolem jednoho metru. Pro pěknější tvar, hustší habitus a zároveň odstranění nehezkých semeníků jej můžete okamžitě po odkvětu ostříhat. Pokud tvoříte aranžmá na vlhkém až podmáčeném stanovišti společně s vřesnami, kyhankami, zakrslými vrbami či břízami a podobnými vodomilnými keři, azalka kanadská vám do této sestavy navíc nabídne kvetení

Azalka kanadská preferuje slunná místa a vlhkou až mírně podmáčenou zem kyselé reakce (pH 4,5-5,5) s dostatkem živin. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Zvládne i trvalé podmáčení. Mrazuvzdornost je až -42 °C.

Poslední revize 26-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rhododendron stenopetalum 'SCHÖNBRUNN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.