Quercus 'NEW MADRID'

Quercus
Quercus 'NEW MADRID'
hybridní dub texaský
VZRŮST středně vysoký strom
 vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 7-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a červená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Tento dub se dlouhá léta řadil k odrůdám dubu texaského, což je vysoký a rychle rostoucí strom domovem v jižní části středu USA, zejména podél toku řeky Mississippi. Teprve nedávno bylo na základě studia plodů zjištěno, že se jedná o křížence s dubem bahenním (q. palustris). Tvarem listu i podzimní barvou se podobá tomu druhému – dubu bahennímu, ale nabídne spolehlivější a výraznější podzimní vybarvení na delší období.

Hybridní dub texaský New Madrid vám učaruje nejprve zjara při rašení listů, jejichž barva je bronzově oranžová až červená; podruhé koncem jara, když se mění na světle vínovou až slabě čokoládovou; v létě jsou listy svěže zelené s nápadnou světlejší žilnatinou, přičemž na koncích větví mají stále červený přeliv; a potřetí na podzim, kdy začíná asi ta největší show všech odstínů ohně: zlatá, oranžová, šarlatová a rudá. Listy jsou opadavé, 10-20 cm dlouhé a nápadně vykrajované se štětinatými špičkami laloků a tmavě červenými řapíky. Kvete drobnými jehnědami (oddělené samčí a samičí květy) v březnu a jeho žaludy dozrávají až od konce léta následujícího roku.

I když je tato varieta o něco menší než dub bahenní, roste poměrně rychle, což z něj činí vyhledávaný strom do městské zeleně, kde je potřeba brzy vytvořit velkou hmotu. Ale je oblíben i do středně velkých a velkých zahrad, kde nabídne v mládí pyramidální korunu, která se s věkem zaoblí do téměř kulaté a nabídne příjemný stín. Doposud se jedná spíše o sběratelský kousek pro milovníky jeho krásných listů, ale předpokládá se, že se díky odolnosti vůči horším půdním podmínkám stane častější dřevinou mírného pásu.

Dub texaský není náročný na půdní podmínky, zvládne cokoli od kyselé po zásaditou, ale podobně jako některé další druhy roste nejlépe v neutrální až kyselé zemi, ve které se na podzim vybarví nejvíce. Je tolerantní vůči špatně propustné půdě, která může být dočasně podmáčená. Přesto jakmile zakoření, je dostatečně odolný suchu, což se s měnícím se klimatem a úbytkem vody v půdě hodí. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění i posypovou sůl. Nesnáší zadláždění, ale nezvedá chodníky či silnice, pokud jsou ve vzdálenosti alespoň dva metry od kmene. Mrazuvzdorný do min. -25 °C a pravděpodobně i níže (nevyzkoušeno).

Poslední revize 04-02-2021; 19-09-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus  'NEW MADRID' výška 180-200 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Quercus výška 175-200 cm, šířka 60-100 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Quercus palustris
Quercus coccinea
Quercus rubra (q.americana)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.