Ilex crenata 'Takakuma-yama'

Ilex crenata
Ilex crenata 'Takakuma-yama'
cesmína vroubkovaná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vroubkované (japonské) cesmíny jsou velmi užitečné a elegantní, stálezelené keře, které mnozí zaměňují za buxusy nebo lonicery díky jejich malým, lesklým listům. A právě tato podobnost je předurčila stát se skvělou náhradou za pravé buxusy, které pomalu opouštějí Evropu z důvodu masivní invaze zavíječe, který ničí jejich rozsáhle porosty stejně jako volutelová spála, která pro změnu řádí na Britských ostrovech. Jsou to beztrnné keře, které nabídnou mnoho tvarů a velikostí, a o které se nemusíte téměř starat.

Jméno japonské cesmíny Takakuma-yama zní spíše jako nějaké domorodé rozpočítalo, ale popravdě se jedná o jméno lokality na ostrově Kuyshu poblíž města Kagoshima, kde se nachází hora Takakuma. Doslovný překlad zní ‚Vysoká hora‘ a odkazuje na tvar tohoto stálezeleného keře, který se právě habitem nápadně liší od většiny japonských cesmín, jež si často bývají velmi podobné.

Tato charismatická odrůda nese neopadavé, malé, protáhle elipčité a lesklé listy s jemným vroubkováním při okrajích. Od jara do konce léta jsou svěže zelené a do tmavě zelené dozrávají později. Ve druhé polovině jara kvete množstvím málo nápadných, krémových až slabě nažloutlých, samičích květů, díky nimž jsou ceněnou medonosnou dřevinou. Pokud jsou opyleny pylem z některé ze samčích odrůd poblíž, vytvoří drobné, kulaté, černé, lesklé plody. Obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže, ale neklasifikují se jako jedovaté.

Roste pomalu do rozkladitého, široce pyramidálního keře se zahuštěnými konci větví, což nabízí typicky japonský efekt vícepatrových keřů. Velikost i tvar lze snadno regulovat řezem – jarní řez je na podporu větvení a letním řezem tvarujeme.

Cesmína vroubkovaná je tolerantní k většině typů půd krom těžké jílovité, ale nejsytější barvu bude mít a nejzdravější bude v dobře odvodněné, rovnoměrně vlhké a kyselé zemi s občasným přihnojením pomalu rozpustnými hnojivy. Mrazuvzdorná je do cca -27 °C a zvládá i venkovní nádoby s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 08-02-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex crenata 'ELLIPTA ELEGANS'
Ilex crenata  'CONVEXA'
Ilex crenata 'ELLIPTA CONVEX'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.