Pinus nigra (Pinus austriaca) 'NANA'

Pinus nigra (Pinus austriaca)
Pinus nigra (Pinus austriaca) 'NANA'
zakrslá borovice černá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Borovice černá byla poprvé popsána v roce 1785 rakouským botanikem Johannem Arnoldem (nikoli Schwarzeneggrem), čímž Rakousku zajistila celosvětovou borovou slávu (jako Schwarzenegger). Pochází z Rakouska, odkud se postupně dostala do sousedních zemí, kde na některých lokalitách vytlačuje původní borovici lesní. Těžko říci, zda je to dobré, protože příroda potřebovala odolnější druh jako náhradu těch choulostivějších v rychle se měnícím klimatu, či špatné, protože lze považovat za invazní. Každopádně je zjevné, že se jedná o odolný druh, který i přes původní obavy z choulostivosti již přestál silné mrazy až –40 °C stejně jako vysoké teploty Severní Afriky. Není proto divu, že se šlechtí a selektují nové odrůdy pyšnící se stejnou odolností, ale většinou mají menší vzrůst, aby se vešly i do malých zahrad.

Borovice černá Nana je čarověníkový nalezenec, u nějž není známý nalezitel. Jedná se o kompaktní a zakrslou odrůdu, která si co do výšky nezadá s klasickou horskou klečí. Ba co víc, má oproti ní jednu výhodu – netrpí na sypavku, což je častá nemoc postihující husté a zakrslé borovice. Její neopadavé jehlice jsou 6-8 cm dlouhé, temně zelené, mírně lesklé a lehounce zvlněné. Roste pomalu do boubelatého keře, v mládí je znatelný terminální výhon, jež se snaží vytvořit pyramidální tvar, ale ostatní větve jej téměř doženou a z keře se stává nepravidelně polokulovitý jehličnan. Roční přírůstek je jen kolem 10-15 cm. Předpokládaná výška a šířka je mezi 2,5 až 3 metry za mnoho let.

Borovice potřebují plné slunce a dobře odvodněnou zem. Na pH půdy příliš nezáleží, jen by neměla být přespříliš vápenatá. Po zakořenění snáší sucho. Hnojení není nutné. Řez je možný zjara před rašením nebo koncem léta a to pouze na větvích s jehlicemi. Popřípadě lze tvarovat odlamováním nových výhonů (tzv. svíček) na jaře, nebo jejich krácením. Při pěstování v nádobách bude dříve ztrácet starší jehlice. Mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 11-04-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus nigra 'TOSCANA'
Pinus mugo 'GNOM'
Pinus mugo
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.