Bletilla striata

Bletilla striata
Bletilla striata
orchidej vzpřímená
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Co takhle dopřát si pěknou zahradní orchidej? Máte-li rádi neobyčejné rostliny, prohlédněte si tuto princeznu z Číny. Jedná se o otužilý druh, který je možné pěstovat venku i u nás.

Květy jsou výrazně fuchsiově purpurové až levandulově růžové, od cípu k cípu měří 4-5 cm a vyrůstají na krátkém stonku (cca 15-25 cm) v množství 6-12 květů. Jejich tvar je typicky orchidejovitý s 5 zadními užšími plátky a nápadně řaseným a vybarveným hrdlem uprostřed. Kvete podle počasí od poloviny června téměř měsíc.

Listy jsou přibližně stejně vysoké jako květní stonky, středně zelené a jemně vrásčité, jako by byly poskládané. Přestože patří k orchidejím, jedná se o trvalku, která každý rok po sezóně odumře až k zemi a na jaře raší znovu z hlízy. Čím déle ji necháte v zemi, tím bohatěji pokvete a bude se rozrůstat do síly.

Není vůbec náročná na pěstování, pokud ji dobře zasadíte. Pro úspěšný růst je NEZBYTNÉ zajistit dobrou drenáž, protože nesmí v zimě stát ve vodě, přestože má ráda vlhko. Zasaďte ji tak, aby hlíza byla cca 10 cm v zemi. Zem potřebuje velmi živnou, je dobré ji promíchat s hrabankou nebo kompostem a hlavně pískem nebo jiným drenážním materiálem. K bohatému kvetení potřebuje slunce, ale pozor na letní úpal. Najděte jí místo, kde na ni bude svítit ráno nebo odpoledne; a kde přes poledne bude v lehkém nebo úplném stínu. Ocení občasné hnojení a zálivku, než odkvete. Poté nezalévejte. V našich podmínkách je dobré ji na zimu zamulčovat. S kůrovým mulčem je mrazuvzdorná do -27°C.

Poslední revize 26-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.