Salvia x sylvestris 'ROSE MARVEL'

Salvia x sylvestris
Salvia x sylvestris 'ROSE MARVEL'
šalvěj lesní
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šalvěj je rod, který čítá kolem 900 druhů. U nás se pěstuje zejména šalvěj jako léčivá rostlina, což je dřevnatá a dokonce stálezelená trvalka. Dále jsou v posledních letech velice populární, hlavně v městských a parkových výsadbách, subtropické druhy, jež se zde uplatňují jako letničky a mají tu úžasnou vlastnost, že kvetou bez ustání od konce jara do začátku podzimu. My vám chceme představit tu poslední skupinu – šalvěj jako okrasná trvalka. Možná budete překvapeni, o jak atraktivní rostlinu se jedná.

Rose Marvel je další překrásná a sytě vybarvená šalvěj hajní z Nizozemí od Christy Kievit, která se pyšní velkými květy, díky kterým lze rostlinu podezřívat, zda nemá něco genů z velkokvěté šalvěje luční. Jsou zářivě růžově purpurové a vykvétají začátkem června z tmavě vínových kalíšků a tvoří asi 10-15 cm dlouhá, klasovitá květenství. Kvetení trvá cca 3-4 týdny a poté sporadicky nakvétá kratšími klasy až do podzimu. Pro opakování kvetení nevyžaduje po odkvětu zpětný řez – nakvétá sporadicky až do konce léta sama. Avšak pokud rostlinu po odkvětu odstřihnete těsně nad zemí, do měsíce vyroste znovu a nabídne pěkný a souměrný, hustý trs. Listy jsou 4-5 cm dlouhé, středně zelené, oválné až široce kopinaté a výrazně vrásněné. Rostlina je kompaktní, hustá a nevysoká, dosahuje kolem 30 cm výšky. Nevyžaduje žádnou péči.

Odrůdu vyšlechtila nizozemská šlechtitelka Christa Kievit, která se křížením nových rostlin zabývá již od roku 1985 a roku 2011 získala od své mateřské firmy Kieft-Pro-Seeds vyznamenání za 25 let usilovné šlechtitelské práce, neboť se jí podařilo získat mnoho krásných rostlin, ze kterých již přes 50 odrůd získalo mezinárodní patent. Šalvěj Rose Marvel získala patenty č. PP30118 pro USA a EU 51847 pro Evropu roku 2019.

Šalvěj poroste v téměř jakékoli propustné zemi, pokud bude alespoň středně živná. Nejlépe se jí daří v lehkých, na humus bohatých půdách a na plném slunci nebo v lehkém stínu. Hnojení není potřeba, pouze ve velmi chudých či tuhých půdách ocení něco málo vyváženého hnojiva navíc. Zjara odstraňte všechny nadzemní části rostliny vyjma přízemní růžice nových či přezimujících, zdravých listů. Dostatečně mrazuvzdorná do cca -34 °C a je vhodná i pro pěstování ve venkovních květináčích.

Poslední revize 14-08-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Salvia nemorosa 'Florsalroz' SENSATION® DEEP ROSE
Salvia FASHIONISTA™ 'PRETTY IN PINK'
Salvia nemorosa 'MIDNIGHT ROSE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.