Prunus laurocerasus 'Zsófi' SOFIA

Prunus laurocerasus 'Zsófi'
Prunus laurocerasus 'Zsófi' SOFIA
bobkovišeň lékařská
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a nabízí vám co možná nejširší sortiment velmi kvalitních, otužilých rostlin. Bobkovišeň lékařská (nebo také střemcha vavřínolistá) se řadí k těm nejrozšířenějším a spolehlivým druhům. Bobkovišeň SOFIA je atraktivním doplňkem rozrůstající se skupiny stálezelených novinek z Maďarska, odkud potěšeně přibývá čím dál více nových mrazuvzdorných odrůd. Vyšlechtil ji Gábor Péter Németh a licenční zastoupení mají v Evropě na starosti Breederplants V.O.F. Evropský patent č. EU 53851 vyšel roku 2020 a o rok dříve vyhrála zlatou medaili na prestižním veletrhu novinek Plantarium 2019.

SOFIA je velmi pěkná zakrslá odrůda bobkovišně, kterou nejspíš v sekci bobkovišní přehlédnete jako omyl, protože na první pohled vypadá spíše jako cesmína. Její neopadavé listy jsou totiž úzké, krátké a při krajích nápadně vroubkované (nikoli ostré), což vynikne zejména při první jinovatce. Jsou kožovité, tmavě zelené a nápadně lesklé. Větvičky jsou světle zelené a jsou hustě posety dokonale poskládanými listy, až si říkáte, zda je rostlina opravdu živá. Roste pomalu, cca 5-15 cm za rok a tvoří hustě, výborně větvené keře. Konečná výška se odhaduje kolem 1,5 m. Kvetení zatím nebylo zaznamenáno. Pokud chcete rostlinu stříhat, pro podporu větvení můžete poprvé v polovině jara před rašením nových listů a v polovině léta pro tvarování plotů.

Potřebuje vlhkou, mírně kyselou půdu, bohatou na živiny. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě). Stačí dodat hořkou sůl nebo upravit pH půdy na kyselou reakci. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Rostlina by neměla vyschnout před zamrznutím země. V případě omrznutí listů nebo větviček stačí zjara zakrátit. Obráží spolehlivě a bujně. Šlechtitel uvádí plnou mrazuvzdornost do min. -25 °C bez poškození listů a je možné, že zvládne ještě více. Mrazuvzdornost v nádobách zatím nebyla testována.

Poslední revize 09-09-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus laurocerasus 'Zsófi' výška 25-30 cm
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Prunus laurocerasus 'Zsófi' výška 25-30 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Prunus laurocerasus 'Zsófi' výška 60-80 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Prunus laurocerasus 'Zsófi' výška 30-40 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Prunus laurocerasus 'Zsófi' SOFIA výška 40-50 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Prunus laurocerasus  'OTTO LUYKEN'
Prunus laurocerasus 'GAJO'®
Prunus laurocerasus 'PIRI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.