Sequoiadendron giganteum 'PENDULUM'

Sequoiadendron giganteum
Sequoiadendron giganteum 'PENDULUM'
sekvojovec obrovský
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-2m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Sekvojovec obrovský – pozor, neplést si s pravou sekvojí – je jediným zástupcem svého druhu. Což je u tak monumentálního stromu vcelku pochopitelné, že se o slávu nechce dělit. Pochází z Východní Kalifornie, z pohoří Sierra Nevada a věřte tomu, že veškerá synonyma odkazující se na jeho velikost jsou na místě. Sekvojovec je podle všech dostupných informací nejvyšší strom světa, který kdy byl změřen. Existuje i pár exemplářů, které získaly jméno (a slávu) a jsou světovou přírodní památkou, jako například General Sherman, po česku Strom Generála Shermana, což je sekvojovec o výšce 83,8 metru (měření z roku 1997), nyní nejvyšší strom světa. Stojí v Obřím lese v národním parku USA v Kalifornii a jeho věk se odhaduje na 2300-2700 let. Ještě vyšší byl Crannell Creek Giant, pokácený ve 40. letech minulého století, jehož výška se odhaduje ještě o 15-20% vyšší. Nedaleko stojí druhý největší – Strom Generála Granta se svými 81,7m a věkem kolem 1650 let. Každé větší arboretum nebo botanická zahrada má aspoň jeden, včetně té v Troji. Dokonce existuje seznam nejvyšších sekvojovců světa – dostupné na Wikipedii.

Sekvojovec Pendulum je o mnoho menší a nadmíru pitoreskní, proto také velmi vyhledávaná, selekce tohoto původně vysokého jehličnanu. Byla nalezena roku 1863 ve Francii ve školce Lalande a poprvé ji i s odrůdovým jménem popsal Élie-Abel Carrière v publikaci Traité Général des Conifères z roku 1867. Jedná se o velmi štíhlý jehličnan s nepředvídatelně tvarovaným tělem a převislými postranními větvičkami. Každý kus je unikát a nikdy nelze určit, zda se rozroste do spirály, kaskády, vidlí nebo jakkoli jinak bizarního tvaru.

Listy jsou dvojí – špičatě jehlicovité i kopinatě šupinaté, sivě zelené až modrozelené a hustě pokrývají provázkovité větvičky. Borka je červenohnědá, měkká, s přibývajícím věkem hluboce vrásněná a šupinatě se odlupující, ale kmen je zpravidla zcela porostlý postranními větvičkami, takže borka není vidět.

Tento strom se považuje za solitér a nepředpokládá se jeho řez, i když chápu, že milovníci specialit a obřích bonsaí by si na něm mohli smlsnout. Roste přibližně 30 cm za rok a konečná výška se odhaduje mezi 4 a 6 metry. Trvá mu poněkud dlouho (10 a více let), než skloní špičku, aby začal tvořit očekávané tvary. Nemá problém s nízkými zimními teplotami, ale špatně snáší velké výkyvy, zejména koncem zimy. Při podobném nebezpečí se vyplatí jej během dne hodně zalít, není-li sněhová přikrývka.

Není náročný na pěstování, vlastně s ním po výsadbě krom občasné zálivky, než zakoření, vůbec nic neděláte. Potřebuje propustnou, středně živnou a hlubokou zem jakékoli pH reakce. Má kůlové kořeny a netrpí na vyvrácení větrem. Hnojení nevyžaduje, ani jej nedoporučujeme, aby dobře vyzrávaly letorosty. Mrazuvzdornost se udává kolem -27 °C, ale se sněhovou přikrývkou se předpokládá ještě o něco vyšší.

Poslední revize 28-09-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chamaecyparis nootkatensis  'PENDULA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.