Genista sagittalis

Genista sagittalis
Genista sagittalis
kručinka křídlatá
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kručinka křídlatá je moc pěkná a efektně vyhlížející nízká dřevina, o které se uvádí, že krom jižní Evropy a Balkánu je její domovinou i střední Evropa, nás tedy nevyjímaje. Pravdou však je, že čeští botanici ji považují za zavlečenou, tzv. neofyt, kterému se u nás na určitých lokalitách dobře daří, ale není invazní. Pouze zpestřuje naši květenu. Díky minimálnímu výskytu se dokonce omylem dostala na seznam ohrožených druhů, což u nepůvodní rostliny příliš nedává smysl, přesto nebuďte překvapeni, když ji ještě najdete mezi chráněnými druhy.

Jedná se o nízký, kobercovitě se rozrůstající keřík, jehož větvičky se napřímí přibližně do 10-20 cm. Na přelomu května a června kvete jasně žlutými květy uskupenými v krátkých vrcholových hroznech po dobu přibližně jednoho měsíce, výjimečně za dobrých podmínek i o něco déle.

Své jméno rostlina získala díky tenkým, blanitým křídlům podél houževnatých stonků, jež zůstávají zelené po celý rok a díky nimž se někdy mylně považuje za stálezelenou. Z hlediska litery a barvy to sice je pravda, ale botanicky nikoli, neboť za stálezelené rostliny se považují ty, jejichž listy neopadávají. Ale listy kručinky křídlaté jsou opadavé. Jsou drobné, elipčité až vejčité, mají svěže zelenou barvu a není jich mnoho. Rostlina je schopná vytvořit kořínky z polehlých větviček a tak se lépe uchytit na exponovaných stanovištích, ale rozrůstá se pomalu.

Miluje slunce a teplo, ale není choulostivá. Využijete ji do běžných záhonů i skalek s propustnou půdou, nesnáší těžkou, jílovitou, vododržnou půdu. Je dobře mrazuvzdorná do cca -34 °C a lze pěstovat i v nádobách a skalkových korytech s výborným odtokem vody.

Poslední revize 05-10-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Genista sagittalis výška 20-30 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Genista lydia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.