Cydonia oblonga 'LESKOVACKA'

Cydonia oblonga
Cydonia oblonga 'LESKOVACKA'
kdouloň obecná
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kdouloně jsou trochu pozapomenuté ovocné stromy evropských zahrad. Pěstují se pro krásné a velice aromatické plody, které se sklízejí až v úplné zralosti na podzim, většinou ke konci října. V dávných dobách se plodům říkalo zlatá jablka. Pochází ze západní Asie, ale úspěšně se pěstuje ve všech oblastech mírného i teplejšího klimatu, neboť je výborně mrazuvzdorná i odolná suchu a horku.

Odrůda kdouloně Leskovacka, či správněji Leskovačka, pochází ze Srbska a byla známá již roku 1898. Na jaře kvete nádhernými, velkými, slabě růžově bílými květy. Listy jsou velké, oválné, tuhé, sytě zelené a zespodu plstnaté stejně jako nové výhony. Na podzim se barví do oranžové a žluté a dobře vyniká červená kresba žilek a červené řapíky. Na samém konci sezóny dozrávají velké plody ve tvaru mírně zploštělého jablka sytě žluté barvy. Rostlina tvoří spíše keř, velmi hustě větvený již od země, což je přínosné pro snadnou sklizeň. Ale lze z ní vymodelovat i jednokmenný stromek. Jako podnož se nejčastěji používá rovněž kdouloň. Je samosprašná, ale cizí pyl dokáže významně zvýšit plodnost.

Plody se používají na dochucení různých pokrmů z jablek a hrušek a podobného ovoce, kde potřebujete zvýraznit chuť a vůni. Samostatně se z kdoulí vyrábí marmelády, kompoty a používá se na tepelně zpracovávané dezerty, protože v našich středoevropských podmínkách nejsou poživatelné čerstvé, neboť jsou tuhé a je potřeba je tepelně zpracovat, aby získaly měkkost a plně se rozvinulo aroma. Mají vysoký obsah draslíku, množství cukrů je rovnocenné s jablky a nezanedbatelný je i vysoký podíl vitamínu C: 15 mg ve 100g (např. jablka, hrušky a meruňky mají přibližně poloviční množství). V teplejším klimatu se nechávají na stromě dozrát do úplné měkkosti, kdy se plně rozvine jejich vůně i se zvýší cukernatost plodu a je úžasné je jíst přímo čerstvé.

Kdouloně nevyžadují zvláštní půdu ani péči. Avšak pokud stojíte o vysoký výnos kvalitního ovoce, zajistěte, aby zem byla propustná a živná. Jako většina ostatních ovocných stromů i kdouloně mají rády umístění na plném slunci či v mírném polostínu. Řez je možné provádět na konci zimy před rašením. Mrazuvzdorná do cca -30 °C.

Poslední revize 09-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cydonia oblonga 'KONSTANTINOPELER'
Cydonia oblonga 'VRANJA'
Cydonia oblonga 'REA'S MAMMOTH'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.