Weigela 'WINGS OF FIRE'

Weigela
Weigela 'WINGS OF FIRE'
vajgélie
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a rudá a hnědá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vajgélie patří k ceněným zahradním kvetoucím dřevinám zejména díky jejich nízkým nárokům na pěstování a údržbu. Jedná se o opadavé keře dorůstající většinou kolem 1,5-2,5 m do výšky i šířky, ale najdou se i menší a dokonce zakrslé kultivary. Až na výjimky velmi bohatě kvetou a to dvakrát za sezónu a nabízejí výbornou pastvu pro včely. Druh pochází ze států východní Asie (severní Čína, Korea a Japonsko) a byl pojmenován na počest německého profesora z univerzity v Geifswaldu jménem Christian Ehrenfried Weigel (1748-1831).

Vajgélie Wings of Fire vznikla jako experiment holandského šlechtitele jménem Hendrik Kolster. Ze zvědavosti posbíral semena různých druhů a odrůd vajgélií, vysadil je blízko sebe a čekal, co přenášením různých pylů z jedné rostliny na druhou vznikne za novinky. Popravdě jich na svět přišlo mnoho, některé až bizarní, ale jen jedna lahodila jeho oku natolik, že se rozhodl dát jí šanci. Bylo to roku 2004 a dal jí jméno ‚Ohnivá křídla‘. Je chráněna patenty PP21920 (USA – 2011) a 41417 (Evropa – 2015).

Vajgélie Wings Of Fire je fantasticky vybarvený, nevysoký opadavý keř s velkými, lesklými listy, jež brzy po jarním narašení ve světle zelené barvě nabírají bronzově červenohnědé tóny, které si ponechávají celé léto až do podzimu, kdy je vystřídá vínově červená. Koncem jara sporadicky vykvétá přibližně třemi růžovými, trubkovitými květy v jednom květenství. Roste středně rychle až rychle do bohatě větveného, hustého keře a ještě než se zelené listy zbarví do bronzové, nabídne červené stonky, jež skvěle kontrastují se svěží barvou listů. Díky své proměnlivé a výrazné barvě je ceněným doplňkem v záhonech, kde uvítáte barevnou změnu. Jen si na toho fešáka dejte pozor – svým pestře vybarveným kožichem na sebe upoutá veškerou pozornost!

Pokud byste chtěli vajgélii tvarovat, nejvhodnější řez je okamžitě po odkvětu, kdy odstraníte větve, které kvetly, čímž podpoříte rašení nových letorostů, jež pokvetou bohatě v další sezóně. Navíc tak docílíte čistšího keře, který nemá zaschlé semeníky, jež kazí vzhled keře zejména v době kvetení.

Vajgélie mají nejraději středně živné, mírně vlhké půdy a plné slunce. Ale jsou natolik univerzální a nenáročné, že zvládnou i polostín a dokonce pokvetou i v nepříliš tmavém stínu. Dobře zvládají i těžké a lehce podmáčené půdy. Bujně rostoucí odrůdy se hodí do neformálních živých plotů a venkovských zahrad, stejně jako součást skupinových výsadeb na větších plochách. Kompaktní a zakrslé odrůdy lze kombinovat i s moderními rostlinami téměř jakéhokoli typu, často se pěstují i v ozdobných venkovních kontejnerech, přestože to kvůli nebezpečí zimního vyschnutí zde používejte pouze menší odrůdy. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize: 10-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Diervilla x splendens 'El Madrigal' DIVA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.