Lamium maculatum 'BEACON SILVER'

Lamium maculatum
Lamium maculatum 'BEACON SILVER'
hluchavka skvrnitá
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:stříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Já jsem ještě z generace dětí, které na základní škole sbíraly léčivé byliny. Jednak to bylo součástí třídních soutěží a dokonce za to bylo i něco málo penízků (opravdu málo viz heslo na wikipedii socialistické školství a povolené výdělky). Takže chtěl-li si někdo opravdu něco vydělat, sbíral to, za co se dávalo nejvíc, protože to bylo buď nejsložitější, nebo té rostliny bylo prostě málo. Přesně jako hluchavky (lamium album). Než se nasbíral sušený gram jejích květů, jeden by se rozplakal. Každopádně hluchavky, nejen ty léčivé, jsou typickým zástupcem české vegetace a najdete je v přírodě v několika barevných variantách. A hluchavky se jmenují proto, že jsou ze stejné rodiny jako kopřivy, ale jejich listy nemají žahavé chlupy = jsou hluché.

Beacon Silver je ceněná a hojně rozšířená odrůda hluchavky skvrnité, jež se pěstuje pro své krásné, stříbřitě mramorované, srdčité listy s tenkým zeleným okrajem. V červnu vykvétá množstvím přeslenitě poskládaných, dvoupyskatých květů sytě růžové až purpurové barvy na vrcholech nízkých, čtverhranných stonků. Bohaté kvetení trvá něco přes měsíc, ale i nadále sporadicky nakvétá až do září. Stonky jsou polehavé a jen kvůli kvetení se mírně napřímí. Rostlina se díky nim používá jako atraktivní koberec a podrost zahradních kompozic. Roste bujně, ale není invazní a dokáže brzy vytvořit překrásné stříbřité koberce poseté rubínovými drahokamy, když kvetou.

Odrůdu kdysi nalezla Beth Chatto z anglického Colchestru poblíž východního pobřeží, odkud co by kamenem dohodil do Dunkerku na francouzské straně kanálu La Manche. Objevila ji na zahradě u jejího zákazníka a pojmenovala Beacon Silver, což je něco jako ‚majáková stříbrná‘ odkazující na jasné světlo pobřežních majáků, které prosvětlí tmu stejně dobře jako tato hluchavka rozsvítí tmavá místa zahrad. Na trh přišla roku 1976.

Hluchavka skvrnitá je opadavé trvalka, která nevyžaduje žádnou péči. V zemích s mírným klimatem je stálezelená, u nás častěji opadává, tudíž jí zjara můžete ostříhat až u země, nebo pokud ji pěstujete jako půdní pokryv, tak ji jednoduše před rašením přejet sekačkou, abyste odstranili stonky z předchozího roku. Poroste na slunci i ve stínu, ale nejraději má polostín a rovnoměrně vlhkou půdu. Zvykne si i v suchu, ale neporoste v těžkém jílu. Je výborně mrazuvzdorná do cca -45 °C.

Poslední revize 11-10-2021.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Lamium maculatum
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Lamium maculatum 'BEACON SILVER'
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.