Acer palmatum

Acer palmatum
Acer palmatum
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory vždy patřily mezi vrcholné okrasy pěstěných zahrad. Tvar stromu je natolik osobitý, že jej doporučujeme nechat růst divoce, bez „výchovných“ řezů.

Základní druh dlanitolistého japonského javoru má zelené listy a i když jsou v zahradnickém světě velmi populární jeho červené varianty, mám za to, že je to jeden z nejelegantnějších stromů vůbec. Díky přirozené barvě olistění „si na nic nehraje“ a nabízí skvostnou podívanou na solitérní strom keřovitého růstu s několikanásobně rozdvojeným kmenem blízko u země.

Jeho tvar je široce rozkladitý, nové větve se rozrůstají hlavně do stran, kde po několika letech převisají. 5- až 7-cípé listy jsou zjara nápadně bronzové a mění se do měkce zelené během sezóny. Strom je hustě olistěn a zejména na podzim tak dá vyniknout kouzelným, měňavým odstínům zlatožluté, zářivě oranžové, růžové i purpurové barvy.

Roste pomalu do výšky cca 3-4m a přibližně stejné šíře v malých zahradách, kdežto při neomezeném prostoru na kořeny může mít až dvojnásobek. Nestříhá se, ale je možné trochu podpořit formování stromu tím, že vyholíme nejsilnější vertikální větve ze dvou třetin od země, aby co nejdříve začal přirůstat v horní partii, kde vznikne deštník z bohatého olistění. Dává přednost kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Dobře prospívá i na slunečném stanovišti.

Tato impozantní solitéra by se měla v našich zahradách vysazovat více, neboť je u nás plně mrazuvzdorný a svým pomalým růstem a omezenou výškou vhodný i do malých zahrad.


Poslední revize 31-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer palmatum výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Acer palmatum výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Acer palmatum  výška kmene 160-170 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 20-30 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Acer palmatum výška kmene 160-170 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 20-30 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Acer palmatum (syn. 'Chishio') 'SHISHIO'
Acer japonicum 'ACONITIFOLIUM'
Acer palmatum 'ASAHI ZURU'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.