Coreopsis LIL' BANG™ 'RED ELF'

Coreopsis LIL' BANG™
Coreopsis LIL' BANG™ 'RED ELF'
krásnoočko
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ vínová až rudá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Krásnoočka jsou nesmírně populární, nenáročné trvalky, které díky zářivým barvám květů dokážou okouzlit jak milovníka venkovských zahrádek, tak i nadšeného pěstitele z městské zahrady. Americký šlechtitel Darrell Probst ze státu Massachusetts má na svém kontě hned 2 série těchto trvalek, které se jmenují Velký třesk (Big Bang™) a Malý třesk (Lil' Bang™) a z té druhé pochází kompaktní a bohatě kvetoucí rostliny, jako je odrůda Red Elf vyšlechtěná v roce 2011.

Jméno krásnoočka LIL' BANG™ Red Elf mi pokaždé připomene seriál Červený trpaslík (Red Dwarf), ale stejně tak pokaždé se poblíž najde někdo, kdo se mi jme vysvětlovat, že elfové nejsou žádní trpaslíci, že to je dávný omyl Anglosasů, kteří je zpodobňovali ke skřetům a malým bytostem, a že elfům se vlastně podobám já sám, neboť byli údajně velmi štíhlí (souhlasím), vysocí (co nadělám se svými skoro 2 metry) a dobrotiví (no, jak kdy). Ale měli špičaté uši a to já nemám!

Každopádně krásnoočko Red Elf uši nemá pro jistotu žádné, zato je velmi štíhlé, neboť tvoří nezvykle úzké a velmi husté trsy se vzpřímenými stonky o výšce 20-30 cm, na jejichž vrcholech dlí menší, sametově rudé květy s okvětními plátky nestejné délky, což z každého květu činí unikát. Středy jsou zlatožluté a jako bonus je sem tam některý okvětní plátek jakoby lehce natřený jedním krátkým tahem světle žluté barvy. Krásnoočko Red Elf kvete od začátku července až do prvních mrazů a protože je téměř sterilní, nerozsévá se kolem semeny. Listy jsou středně zelené, velmi úzce kopinaté a elegantní. Patent č. PP27918 byl vydán roku 2017.

Krásnoočka jsou nenáročné na půdní typ a nevyžadují údržbu. Dobře snáší sucho, proto jsou populární do skalek. Výška nepřesahuje 30 cm a trs roste velmi kompaktně a hustě. Pro neustálou tvorbu květů doporučuje odstříhávat stonky s odkvetlými květy až k paždí s listem, kde se vytvoří nové poupě. Je to nápadná součást trvalkových záhonů, stejně jako atraktivní zpestření mezi dřevinami. Plně mrazuvzdorné do cca -29°C.

Poslední revize 13-10-2021.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Coreopsis 'SOLAR FANCY'
Coreopsis 'RUBY PORT'
Coreopsis 'BENGAL TIGER'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.