Photinia niitakamayensis (syn. formosana)

Photinia niitakamayensis (syn. formosana)
Photinia niitakamayensis (syn. formosana)
blýskavka tajvanská
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Davidova je atraktivní a v současné době stále ještě spíše raritní stálezelený keř příbuzný blýskavce Red Robin. Pochází z Číny a Vietnamu a oproti hybridní blýskavce Red Robin se jedná o původní keř z přírody, který má o něco vyšší mrazuvzdornost a užší listy. Běžné názvosloví tuto rostlinu česky nazývá strangwaysovka, což je tak krkolomný název, že se přikloníme spíše k měkčí a opravdu česky znějící variantě odpovídající jejímu druhému jménu – blýskavka.

Tajvanská blýskavka (strangwaysovka) je raritní a zřejmě ojedinělý poddruh blýskavky Davidovy, který se přirozeně vyskytuje v Tajvanu, kde byl poprvé nalezen. Nabízí neopadavé, úzce kopinaté listy s hladkými okraji, které jsou významně užší než na botanickém druhu. Jsou tmavě zelené, velmi lesklé a na podzim se zejména starší listy mohou měnit do zářivě šarlatové a měděné až červenohnědé barvy. I nově rašící listy mají měděný až slabě červený odstín. Koncem jara a začátkem léta kvete malými latami drobných bílých květů, ze kterých se tvoří atraktivní červené plody, jež na rostlině visí podobně jako například jeřabiny. Nejsou jedlé ani jedovaté.

Roste rychle do rozložitého a vzdušného keře. Pokud máte menší zahradu a preferujete hustší keře, doporučujeme ji stříhat, aby více zhoustla. Po základním řezu v období od začátku dubna do konce května se bohatě větví. Letní řez po odkvětu je spíše tvarovací. Svými tenkými listy zjemní velkolisté stálezelené kompozice nebo osvěží aranžmá s tmavšími jehličnany. Můžete z ní časem vymodelovat i atraktivní vícekmen, kterému z kosterních větví ve spodních patrech odstraníte větvičky a do podrostu zvolit jinou, kontrastní rostlinu.

Dopřejte jí výslunné místo ve vaší zahradě, kde bude dělat kratší ale husté přírůstky. Zem má ráda kyselou, živnou, vlhkou ale dobře propustnou. Doporučujeme zamulčovat kůrou, aby lépe držela vlhkost. Před příchodem zimy a v zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte! Výborně mrazuvzdorná do cca -25 °C, na chráněném místě vydrží až -27 °C a v dobře vybaveném květináči zvládá celoroční pěstování venku v nádobě.

Poslední revize 18-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia davidiana (Stranvaesia davidiana)
Photinia dummeri 'WINCHESTER'
Photinia serratifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.