Crataegus x lavalleei 'CARRIEREI'

Crataegus x lavalleei
Crataegus x lavalleei 'CARRIEREI'
hloh Lavallův
VZRŮST nízký strom
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hloh Lavallův byl nalezen ve Francii v Arboretu Segrez kolem roku 1870 jako kříženec mezi druhy c. pubescens (syn. c. mexicana) a c. calpodendron (nikoli c. crus-galli, jak se někdy mylně uvádí). Arboretum založil roku 1857 francouzský botanik Pierre Alphonse Martin Lavallée (1836-1884) a ve své době patřilo k největším v Evropě jak co do rozlohy, tak i do významu a prestiže, neboť obsahovalo nejrozsáhlejší sbírku dřevin na světě. Pierre se bohužel dožil pouhých 49 let a po jeho skonu se již vědecké botanické práci na pozemcích věnovalo čím dál méně času, až se objekt stal pouze souborem ukázkových zahrad s mnoha vzácnými stromy a botanickou knihovnou.

Ze záznamů se nepodařilo zjistit, zda tento hloh byl křížencem záměrným nebo vznikl přirozenou hybridizací, jež je hlohům vlastní. Stejnou záhadou zůstává i vztah tohoto stromu a nápadně podobné odrůdy, se kterou roku 1883 – tedy o asi 13 let později – přišel jiný významný francouzský botanik z Paříže Élie-Abel Carrière (1818-1896), ale zda se ti dva vůbec znali, v literatuře nikdo nezmiňuje. Élie-Abel svůj strom popsal v zahradnickém magazínu Revue horticole a nazval jej Crataegus carrièrei, nejspíše neznaje Pierrův hybrid, neboť rodičovství obou stromů bylo shodné. Jediná odlišnost tkvěla ve tvaru, velikosti a větším množství plodů, takže později zahradnická obec uznala Pierrův strom jako přednostní (hybrid) a novější strom jako odrůdu tohoto hybridu se jménem Carrièrei.

Hloh Carrièrei je ve všech ohledech parádní strom menšího až středního vzrůstu, který si od svého vzniku roku 1870 oblíbilo již mnoho zahradních architektů i domácích zahrádkářů. Pěstuje se pro mnoho atraktivních vlastností, k nimž patří zejména hustý růst a husté olistění, pěkný tvar koruny i bez stříhání, bohaté kvetení koncem jara a stejně bohatá nadílka krásných, nejedovatých plodů na podzim. A určitě stojí za zmínku i jeho odolnost suchu a nepříliš kvalitním půdám městských výsadeb. Oceníte jej i v malých zahradách, kam se svým kopaktním habitem vejde i bude hodit.

Jedná se o opadavý strom s velkými (7-11 cm), široce oválnými a velmi lesklými listy tmavě zelené barvy, jež na stromě vydrží dlouho do zimy a opadávají pozdě. Koncem května a začátkem června vykvétají chocholíky složené z drobných, jednoduchých, bílých květů, po nichž se ve druhé půlce podzimu tvoří až 2 cm velké, lesklé, zprvu oranžové, později zářivě šarlatově červené plody. Vypadá nadmíru efektně, když v listopadu, kdy většina stromů je již obnažená po spadaném listoví, tento hloh stále drží jak listy tak i své zářivě vybarvené plody. Na úplném konci sezóny se listy na krátkou dobu zbarví do tmavě vínové a oranžové a rychle opadají.

V mládí roste poměrně rychle do vzpřímeně vystoupavého tvaru a mladší větve bývají řídce posety trny o délce cca 4cm, které se s věkem vytrácí a koruna se zaobluje, aby v dospělosti byla až dvakrát tak široká, jako je strom vysoký. Lze jakkoli stříhat a tvarovat, ideálně po odkvětu, stojíte-li o podzimní plody.

Hloh Lavallův není náročný na půdní typ, pouze nesnáší mokrou zem a vyšší dávky silniční posypové soli, ale s menším množstvím si dokáže poradit, proto se často pěstuje ve stromořadích menších měst. Jakmile zakoření, nevadí mu letní přísušek. Pěstuje se výhradně na plném slunci, ale snáší i mírné přistínění na část dne. Mrazuvzdorný do min. -34 °C a netrpí na spálu růžovitých.

Poslední revize 26-10-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Crataegus x lavalleei 'CARRIEREI' výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Sorbus aria 'MAGNIFICA'
Ilex 'NELLIE R.STEVENS'
Crataegus x persimilis (syn. c. x prunifolia) 'SPLENDENS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.