Crataegus x persimilis (syn. c. x prunifolia) 'SPLENDENS'

Crataegus x persimilis (syn. c. x prunifolia)
Crataegus x persimilis (syn. c. x prunifolia) 'SPLENDENS'
hloh slivoňolistý
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hlohy se považují za domácí stromy naší země, alespoň 9 druhů. Obecně se pokládají za obtížný taxon jak akademicky, neboť jsou značně variabilní a v přírodě se snadno a často mezi sebou kříží, což dá při jejich určování botanikům zabrat, ale i fyzicky díky ostrým trnům na většině druhů. Bez ohledu na ně jsou značně populární, protože se pěstují snadno a většinou se jedná o velmi krásné stromy. Hloh slivoňolistý je domovem v severovýchodní části Severní Ameriky od kanadského Ontaria až po americkou Virginii. Předpokládá se, že jde o přirozený, v přírodě vzniknuvší hybrid, jehož rodiči byly c. succulenta var. macrocantha a c. calpodendron.

Splendens je odrůda hlohu slivoňolistého z roku 1783 a patří k nejkrásnějším stromům chladného až mírného klimatu vůbec, nejenom mezi hlohy. Nabízí středně velké, 7-8 cm dlouhé, široce elipčité, při okrajích výrazně pilovité, sytě zelené, opadavé listy, které na podzim nabízí fantasticky vybarvenou show zlaté, oranžové, šarlatové a vínově červené barvy. Díky svému vysokému lesku svítí do dálky jako barevná zrcátka. Koncem jara (přelom května a června) vykvétají chocholíky drobných, bílých květů, po kterých na podzim nastupují kulaté, červené, nejedlé ale nejedovaté plody velmi podobné jeřabinám. Zrají již v období, kdy strom má zelené listy, čímž nabídnou barvu navíc ještě před podzimním zabarvením listů.

V mládí roste poměrně rychle do pravidelně kuželovitého tvaru a s věkem se růst zpomaluje a pokud jej pěstujete jako strom, brzy vytváří atraktivní, vcelku hustou, ploše kulovitou až deštníkovitou korunu. Větve jsou hustě posety cca 4 cm dlouhými, ostrými trny, ale kmeny jsou hladké, takže nehrozí popíchání, pokud je koruna nasazena na vysokokmeni (nad hlavou). Naopak keřovité pěstování se často využívá i jako bariéra proti lesní zvěři na neoplocených venkovských farmách a pozemcích. Lze jakkoli stříhat a tvarovat, ideálně po odkvětu, stojíte-li o podzimní plody.

Hloh slivoňolistý není náročný na půdní typ, ale přednost dává hluboké, živné půdě. Pouze nesnáší mokrou zem a vyšší dávky silniční posypové soli, ale s menším množstvím si dokáže poradit, proto se často pěstuje ve stromořadích menších měst. Nevadí mu zadláždění. Jakmile zakoření, nevadí mu letní přísušek. Pěstuje se výhradně na plném slunci, ale snáší i mírné přistínění na část dne. Mrazuvzdorný do min. -34 °C a netrpí na spálu růžovitých.

Poslední revize 28-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Crataegus x lavalleei 'CARRIEREI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.