Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®

Elaeagnus x ebbingei 'Abrela'
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
hlošina Ebbingeova - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
V západní Evropě nazývají hlošiny díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když toto přízvisko platí spíše pro hlošinu úzkolistou s opadavými úzkými listy, který se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Hlošina Ebbingeova vznikla samovolným zkřížením e. macrophylla s velkými, zakulacenými, neopadavými listy a divoce a beztvaře rostoucím e. pungens s užšími listy a mnoha trny. V encyklopedii se dozvíte, že ji objevil roku 1929 holandský botanik Simon Doorenbos (1891-1980) a pojmenoval ji na počest jiného botanika J.W.E. Ebbinge, rovněž z Nizozemí. Mnoho let poté se ale zjistilo, že už roku 1909 vzniklo jméno elaeagnus x submacrophylla, které keři dala švýcarská botanička Camille Servettaz (1870-1947), která tuto mutaci zaregistrovala o více než 20 let dříve. Přesto celý svět doposud zůstává u jména ebbingei.

Odrůda MARYLINE® stálezelené hlošiny Ebbingeovy pochází z Francie a jedná se o selekci, o niž se postaral Albert Brenelière ze stejnojmenné školky. Roste nadmíru kompaktně, hustě, a i když jsme zvyklí hlošiny všemožně stříhat a usměrňovat, tato fešanda může zůstat nůžkami nedotčená snad po celý svůj život a vždy bude pěkná – vzpřímená a hustá. Na výstavě Plantarium roku 2015 získala bronzovou medaili.

Nese neopadavé, kožovité, oválně vejčité a lehce zvlněné, lesklé listy, jejichž povrch až z 90 % zabírá světle žlutá barva. Okraje jsou tmavě zelené a na pomezí tmavě zelené a žluté se objevují světle zelené melírování, což listu dodá na čerstvosti i pestrosti. Nové listy raší béžově stříbřité, drobně tečkované. Oranžově hnědá barva větviček je výraznější s příchodem chladného podzimního počasí.

Květy se objevují na podzim. Jsou bílé s béžovými tečkami, droboučké a jejich množství závisí na tom, jak vydatné bylo léto. Ale i malé množství překrásně a překvapivě silně voní i do dálky, hlavně navečer a za slunečného počasí. Vůně je velmi příjemná a sladká, něco mezi šeříkem a karafiáty. Pokud je běžná zima, z opylených plodů se vytvoří jedlé plody, které dozrávají zjara – duben až květen. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť je příjemná a připomíná sladké višně. Nejlepší jsou, když začnou samy opadávat, podtržené mají trpce svíravou chuť jako kaki.

Stromová forma hlošiny Ebbingeovy je skvělou volbou pro celoroční = stálezelené a hlavně rychlé zastínění nechtěných pohledů z oken sousedních domů, neboť koruna a tím pádem i zelená hmota rostliny se nachází ve větší výšce než u keřů. Odrůda MARYLINE® roste středně rychle, asi 30 až 40 cm za rok a tvoří pěkné, kompaktní a vcelku učesané koruny a hustý habitus.

Stálezelené hlošiny můžete jakkoli stříhat od jara do poloviny léta i zmlazovat hlubokým řezem na jaře. Nejsou náročné na živiny v půdě ani na pH reakci. Každopádně potřebují na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa, přesto je potřeba nenechat jej hlavně během zimy vyschnout. Při výsadbě je užitečné použít půdní mykorrhizu a přípravek na zadržování vody (Plantasorb, Hydrogel apod.). MARYLINE® je vyzkoušená do -23 °C bez poškození. Pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Stromové formy vyžadují upevnit min. na první 3 roky po výsadbě k pevné opoře, ale již odstraňte bambusovou tyč(ku), která bývá součástí prodávaného stromu.

Poslední revize 28-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Elaeagnus x ebbingei 'Viveleg' OLIVE MARTINI™
Osmanthus heterophyllus (var. tricolor) 'GOSHIKI'
Elaeagnus x ebbingei 'GILT EDGE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.