Quercus x bimundorum 'Crimschmidt' CRIMSON SPIRE™

Quercus x bimundorum 'Crimschmidt'
Quercus x bimundorum 'Crimschmidt' CRIMSON SPIRE™
dub dvou světů
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Dub dvou světů je přirozený hybrid, který poprvé popsal E. J. Palmer z amerického arboreta J. Arnolda v Harvardu už roku 1948. Potvrzuje typickou vlastnost dubů ochotně se mezi sebou samovolně křížit a tentokrát jsou rodiči dub letní q. robur a dub bílý q. alba. Protože dub letní pochází z Evropy, které se v Americe říká Starý svět, a dub bílý ze Severní Ameriky, což je pro ně Nový svět, nový kříženec dostal latinské jméno bimundorum = ze dvou světů (bi + mundus).

Odrůdu CRIMSON SPIRE™ nalezl pěstitel Willet N. Wandell ve své školce ve městě Oquawka ve státě Illinois, USA, kolem roku 1990 jako samovolného semenáče mezi ostatními sazenicemi dubu letního. Ty vysel ze žaludů posbíraných v lokalitě s hojným výskytem dubu bílého a nová rostlina vykazovala genetické informace obou druhů, takže bylo jasné, že se jedná o q. x bimundorum. Byl patentován roku 1995 pod číslem PP9103 a o rok dříve představen školkou J. Frank Schmidt Nursery z amerického Oregonu.

Když se na něj podíváte ať už zdálky nebo zblízka, musí vám být naprosto jasné, proč se okamžitě po uvedení na trh roku 1994 stal hitem a oblíbený je dodnes. Jedná se o úzce sloupovitě rostoucí strom, bohatě zavětvený od země s překrásně vykrajovanými listy, které na podzim nabízí skvostné barvy. Jsou opadavé, 9-18 cm dlouhé, 4-10 cm široké, atraktivně laločnaté, od jara do konce léta středně zelené a mírně lesklé. Na podzim se barví do křiklavě šarlatové až karmínové barvy, než zhnědnou a dlouho zůstávají na stromě. Mají jedno velké plus – netrpí na letní padlí, které je pro duby letní v současné době běžné. Koncem léta se tvoří menší, protáhlé žaludy.

Roste vzpřímeně, poměrně rychle (cca 30-50 cm za rok), vcelku úhledně a tvoří pěkné, husté, sloupovité stromy s nápadnou špičkou. Výška se pohybuje mezi 8-12 metry a šířka mezi 2-4 metry. Bude důstojným solitérem v jakékoli zahradě, kterou rozsvítí zejména na podzim a díky štíhlé formě se vejde i do menších prostor.

Dub dvou světů není náročný na půdní typ, ale vyhovuje mu hluboká, středně živná zem přednostně kyselé reakce, která podpoří podzimní barvu listů. Lépe prosperuje ve vlhčích půdách, zvládne i těžší, jílovitou zem a dočasné podmáčení, jakmile zakoření. Na sucho reaguje absencí barevné změny listů na podzim a celkově řidším olistěním. Má rád slunce a nevadí mu otevřené polohy – netrpí na vytáčení větví po směru větru, které by kazily tvar koruny. Řez je možný koncem zimy před rašením. Mrazuvzdorný do min. -34 °C.

Poslední revize 07-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus x bimundorum 'Crimschmidt' výška 100-124 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Quercus palustris 'Pingreen' GREEN PILLAR®
Quercus x warei 'Long' REGAL PRINCE®
Quercus robur 'FASTIGIATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.