Verbena rigida (syn. v. venosa)

Verbena rigida (syn. v. venosa)
Verbena rigida (syn. v. venosa)
sporýš tuhý
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Sporýš tuhý je původem jihoamerická trvalka (Brazílie, Argentina), jež se pěstuje pro své zářivě vybarvené květy v létě a na podzim. Ve své domovině s mírnými zimami se chová jako krátkověká trvalka a v Evropě se pěstuje jako přesévací letnička, která spolehlivě stíhá ve stejném roce ještě vykvést. První listy mladých sazenic na zahradě ale neuvidíte dříve než řekněme koncem června, neboť semena čekají na opravdu horké počasí, aby vyklíčila. Pak už ale rostou jako z vody a do pár týdnů začínají kvést.

Květy jsou krátké trubky uspořádané v kratších, vrcholových klasech, mají zářivě purpurovou barvu a vykvétají na koncích 40-60 cm vysokých, mírně poléhavých, dobře větvených stonků. Listy jsou kopinaté, hrubě zubaté při okrajích, tuhé a hrubě plstnaté. Takový arzenál si zřejmě vybudovaly, aby je příliš nežrala divoká zvěř v místech jejich přirozeného výskytu. Kvetení začíná u přirozeně vysemeněných rostlin přibližně v půli července, u rostlin přechovávaných přes zimu v květináčích a vysazených zjara ven asi o měsíc dříve a trvá až do konce září, případně do října, pokud je slunečný a teplý podzim. Květy lákají mnoho křídlatého hmyzu.

Sporýš miluje suché až rumištní podmínky – skalnaté podloží, skalky, příkopy, náspy a záhony s velmi propustnou půdou. Nezáleží mu na pH půdy a poroste výhradně na slunci. Hnojení nevyžaduje. Pokud jej přechováváte přes zimu v nádobě, nechte rostlinu odpočívat – s minimální zálivkou.

Poslední revize 11-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Verbena rigida (syn. v. venosa)
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Verbena rigida (syn. v. venosa)
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Verbena rigida (syn. v. venosa)
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Verbena rigida (syn. v. venosa)
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.