Ulmus minor 'JACQUELINE HILLIER'

Ulmus minor
Ulmus minor 'JACQUELINE HILLIER'
zakrslý jilm habrolistý
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jilm habrolistý je strom původní oblastem od jižní Evropy až po Malou Asii, ale hojně se pěstuje snad ve všech částech Evropy mírného klimatu. Jeho zakrslá odrůda Jacqueline Hillier má nepříliš jasný původ, ale ponejvíce převládá předpoklad, že byla nalezena v anglickém Birminghamu roku 1966 rostoucí v jedné soukromé zahradě, kam byla přivezena ze zahraničí jako zvláštnost.

Jacqueline Hillier je unikátní odrůda jilmu s malými listy, pomalým růstem a lehce pitoreskním habitem. Jeho opadavé listy jsou středně zelené, střídavé, jen asi 3 cm dlouhé, typicky habrovitě tvarované – protáhle vejčité, nápadně žilnaté a při krajích výrazně pilovité. Větvičky obrůstají velmi hustě a pravidelně, takže vypadají jako exotické jako vějíře nebo jako tradiční vzor rybí kost. Mladé raší světlounce zelené s růžovým nádechem a na podzim se mění na oranžové. Tato odrůda nekvete, netvoří semena a ani plazivé kořenové výběžky, kterými se příbuzné druhy v přírodě rozrůstají.

Přirozeně tvoří spíše keře či vícekmenné stromy, jejichž habitus vypadá nesmírně malebně, pokud odstraňujete postranní větvičky ve spodních partiích a necháte vyniknout unikátně pokroucené kmeny a zahustit nepravidelně formovanou, chundelatou korunu. Rovněž se roubují na běžné habrové podnože jako zakrslé stromy s jedním kmenem, které nabídnou malý strom do omezených prostor s atraktivní korunou. Běžná výška se udává kolem 3 metrů, ale již je zdokumentováno několik letitých exemplářů dvojnásobné výšky. V případě roubovaných stromů musíte přičíst ještě výšku kmene, na který je roubovaná odrůda.

Jilm je nenáročný na půdní typ, pokud zem není podmáčená. Zvládá silné mrazy, ale nesnáší suchý úpal, přestože se má pěstovat na slunci. Doporučujeme jej dostatečně zamulčovat, aby zem neztrácela v horkých měsících vlhkost. Plně mrazuvzdorný do cca -30°C.

Poslední revize 17-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.