Vitex agnus-castus 'VO7-SC-OP-4' PINK PINNACLE™

Vitex agnus-castus 'VO7-SC-OP-4'
Vitex agnus-castus 'VO7-SC-OP-4' PINK PINNACLE™
drmek obecný
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Drmek je překvapivě celkem rozsáhlý rod čítající asi 250 druhů, ale díky jejich vesměs tropickému původu je pochopitelné, že o nich víme málo. Přesto pár z nich rozhodně stojí za objevení i u nás a k nim patří drmek obecný, jehož latinské jméno obsahuje pomlčku, to je frajeřina, co? Lidově se mu říkalo mnišský pepř. Pochází z široké oblasti od Středozemí až do Střední Asie a velkým štěstím je fakt, že je dostatečně otužilý i pro pěstování u nás. Vedle jeho estetické hodnoty se patří zmínit i jeho léčivé účinky a v homeopatii se považuje za jedno z nejsilnějších léčiv na ženské obtíže.

Jedná se o středně vysoký, vzdušný keř, který listy trochu připomíná marihuanu. Ty jsou opadavé, matně zelené až šedozelené, dlanitě dělené do 5 až 7 cípů. Při jemném doteku nebo promnutí mezi prsty pouští vonnou silici, která dokáže navodit atmosféru jeho domoviny – Středozemí s jeho trhy s mnohým exotickým kořením. Květy jsou uspořádány v úzkých, bohatých, vzpřímených latách. Na botanickém druhu mají světle fialovou barvu, ale odrůdy se v barvě květu mohou lišit. Připomínají květenství motýlích keřů a vykvétají od konce léta až do podzimu, někdy opakovaně. Svou až organizovanou vzpřímeností příjemně kontrastují s až ledabyle a uvolněně kladenými.

Drmek PINK PINNACLE™ je americká odrůda, kterou vyšlechtila Carol Robacker z radiací ozářených semen odrůdy Shoal Creek roku 2006. Výsledkem je okouzlující varieta s růžovými květy a nižším růstem. Tvoří husté, od země bohatě větvené keře o výšce kolem 2,5m a o něco větší šířce. Momentálně se považuje za nejlepší růžově kvetoucí odrůdu na trhu. Patent č. PP27374 byl vydán roku 2016.

Mě na tomto keři fascinuje úplně všechno, krom impozantního kvetení zejména jeho úhledná stavba, která nabídne atraktivní olistění na elegantně vystavěném keři již od jara, podobně jako na radikálně zmlazených komulích (motýlích keřích). Dramaticky dělené a přišpičatělé listy drmku dodávají exotický charakter a protože jsou téměř vždy zdravé a bez nemocí, celá rostlina působí od jara až do opadu listů svěže a bezvadně. I přes množství listů keř stále působí lehce a nadýchaně, takže zjemní kompozice s tvrdolistými, stálezelenými rostlinami typickými pro středozemní zahrady.

Drmek roste rychle a pokud jej pěstujete jako hustý keř, doporučujeme jej každoročně zjara po mrazech zmladit zpětným řezem (odstranit až 80% délky loňských větví). Nebo si můžete navodit atmosféru Středozemí jeho modelací do formy vícekmene s bohatou a kvetoucí korunou. K tomu potřebujete již starší rostlinu, kterou necháte růst do výšky, zvolíte si 3-5 silných větví, ze kterých budete pravidelně odstraňovat postranní větvičky a v případě potřeby zjara korunu pouze lehce sestříháte do tvaru.

Doporučujeme najít mu chráněné místo a pěstovat pouze na plném slunci. Lépe bude prosperovat ve výhřevné, třeba i sušší půdě než s kořeny v chladné a neustále vlhké zemi. Není náročný na typ půdy, pouze musí být dobře propustná. Hnojení nevyžaduje. Hranice jeho mrazuvzdornosti se mírně liší dle odrůdy a PINK PINNACLE™ byla doposud ověřena do cca -23 °C ve dřevě a při nižších teplotách větve odmrzají k zemi a rostlina se chová jako dřevnatá trvalka, která zjara raší ze spodních nepoškozených bází nebo z kořenů.

Poslední revize 20-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Veronicastrum virginicum 'ADORATION'
Veronicastrum virginicum 'ERICA'
Vitex agnus-castus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.