Ilex aquifolium 'BRIOTS MENHIR'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'BRIOTS MENHIR'
cesmína ostrolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a krémová a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína ostrolistá je jeden z nejběžnějších druhů stálezelených dřevin evropského původu. Nejvíce jich najdete v pásech vlhčího podnebí s mírnými zimami, jako jsou britské ostrovy, teplejší oblasti Německa, severní Francie a státy Beneluxu, kde rostou přirozeně v lesích a remízkách. U nás se pěstují bez problému, ale v přírodě je samovolně množit neuvidíte, pouze výjimečně, pokud tam ptáci zanesou semena z nějaké zahrady. Díky lesklým listům, které mohou být i vícebarevné, jsou oblíbené v okrasných zahradách. Odrůdy s ostřejšími listy se využívají jako přirozené bariéry proti zvěři a do živých plotů.

Cesmína Briots Menhir je velmi krásná mutace odrůdy Madame Briot, kterou našel a roku 2016 zaregistroval H. Zintel jr. z Nizozemí. Tvarem i barvou listů je téměř totožná s původní odrůdou, ale unikátní je svou stavbou, neboť nabízí pravidelně a štíhle sloupovitý charakter, který je u cesmín výjimečný a u panašovaných ještě vzácnější. Listy jsou typicky pichlavé, neopadavé, kožovité, velmi lesklé, uprostřed temně zelené a při krajích banánově žlutavé. Tento odstín sílí s příchodem chladnějšího počasí na podzim. Zjara raší vínově červenou barvou shodnou s barvou větviček.

Roste spíše pomalu, asi 10-15 cm za rok, do štíhle vystoupavého keře a přirozeně tvoří souměrná patra větví nad sebou. Jedná se o samičí odrůdu, která při opylení samčím pylem na podzim tvoří malé, červené plody v malém množství. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže. Cesmína Briots Menhir svou veselou barvou rozzáří i chladné zimní dny a díky štíhlému habitu se vejde i do menších zahrad. Odrůda je příliš mladá a její konečná výška v dospělosti zatím nemohla být určena, pouze se odhaduje kolem 2, 5m.

Odrůda nese jméno odkazující na kdysi slavného francouzského botanika a zahradníka Pierra-Louise Briota (1804-1888), jehož otec Louis-Dennis byl hlavním zahradníkem významné zahrady Velkého a Malého Trianonu ve Versailles poblíž Paříže. Roku 1858 se mu podařilo získat růžově kvetoucí odrůdu jírovce nazvanou Briotii a postaral se rovněž o žlutavě panašovanou cesmínu, kterou nazval Madame Briot a věnoval ji své matce.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. Potřebují kyselou až neutrální, lehkou a propustnou, velmi živnou zem (zejména plodící odrůdy), která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorrhizní houby. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 21-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium 'ARGENTEA MARGINATA'
Ilex aquifolium 'ALASKA CREAM'
Ilex aquifolium 'MADAME BRIOT'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.