Indigofera howellii 'REGINALD CORY'

Indigofera howellii
Indigofera howellii 'REGINALD CORY'
modřil Howellův
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Modřil je velice efektní, málo rozšířený keřík pocházející z Asie a je blízkým příbuzným afrického indigovníku, z jehož výtažku byla za starých časů získávána modrá barva. Modřil Howellův pochází z Tibetu, jižních částí Číny a Myanmaru (Barmy) a považuje se za nejdéle kvetoucí známý druh modřilu. Poprvé jej nalezl roku 1895 v čínské provincii Yunnan Francouz Jean-André Soulié a pojmenován byl po tehdy mladičkém botanikovi jménem Edward Butts Howell (1879-1952), který strávil přes 30 let v Číně na námořním celním úřadě, ale volný čas věnoval zkoumání tamní flóry, která jej fascinovala, o čemž svědčí mnoho dochovaných záznamů, zejména dopisů svým stejně botanicky nadšeným kolegům.

Reginald Cory je oceněná odrůda modřilu pojmenovaná po stejnojmenném muži Reginald Radcliffe Cory (1871-1934), který byl jedním z osmi sponzorů důležité sběratelské výpravy do Číny mezi lety 1917-1920 a který, byť jako amatérský zahradník, se zasloužil o vybudování významné zahrady kolem zděděného sídla ve Dyffrynu ve Walesu. Rostlina se poprvé objevila roku 1969 v East Bergholt Place v anglickém Suffolku, kde ji pěstoval Charles C. Elley z řízků, jež dostal kdysi právě od Reginalda Coryho bez jakéhokoli popisu. Anglická Královská zahradnická společnost RHS rostlině roku 2007 udělila ocenění AGM, tehdy ještě nazvanou indigofera potaninii, což se později změnilo na i. howellii.

Jedná se o vcelku rychle rostoucí opadavý keř vzpřímeného a vzdušného habitu s drobnými listy a zářivě vybarvenými květy. Drobné, bobovité květy jsou uspořádané v úzkých hroznech o délce 7-23 cm a mají zářivě fuchsiově purpurovou barvu. Vykvétají neúnavně od června až do konce léta na pozadí akátům podobných, lichozpeřených listů středně zelené barvy. Jsou složené z 9-17 drobných, oválných lístků, jež se na podzim mění na krátké období do vínově červené, oranžové a žluté. Rostlina vypadá nadmíru exoticky a díky nezvykle dlouhé době kvetení ozdobí jakoukoli letní zahradu.

Abyste dosáhli maximálního efektu, kterým modřil umí navodit až exotickou atmosféru, vysaďte jej do velice živné, výborně odvodněné ale nevysychavé půdy na plné slunce. Vřele doporučujeme jej každý rok radikálně seříznout zpětným řezem o 70-80% původní délky, jako když zjara řežete komule nebo ořechoplodce. Zhoustne, bude pevnější a nabídne větší květy. Nezvládá dobře dlouhá sucha, proto jej doporučujeme pěstovat neustále zamulčovaný. Nesnáší těžkou, udusanou a nepropustnou jílovitou zem. Mrazuvzdorný je do cca -29 °C a při silnějším mrazu nadzemní části odumřou a rostlina raší zjara z kořenů jako trvalka.

Poslední revize 23-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Indigofera heterantha
Indigofera himalayensis 'SILK ROAD'
Indigofera kirilowii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.