Itea virginica 'HENRY'S GARNET'

Itea virginica
Itea virginica 'HENRY'S GARNET'
itea viržinská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Itea je malý rod asi 10 druhů stálezelených a opadavých keřů či stromů z východu Asie a východní části Severní Ameriky. Itea viržinská, rovněž nazývaná viržinská vrba, je americký druh pocházející ze stejného stejnojmenného státu USA, kde se nachází na vlhkých až mokrých lokalitách na krajích lesů a v houštinách často podél vodních toků. Pěstuje se pro své vonné květy a barvu podzimního listí.

Henry’s Garnet je ceněná odrůda itey viržinské, která získala AGM (Award of Garden Merit) od anglické Královské zahradnické společnosti. Jedná se o selekci s výjimečnými podzimními odstíny a všiml si jí americký botanik Michael Dirr, když ji nalezl rostoucí v zahradách univerzity ve Swarthmore v Pensylvánii, USA. Dozvěděl se, že sazenice věnovala univerzitě Josephine Henry, která přicestovala z Georgie. Na počest její i univerzity odrůdu pojmenoval Henry’s Garnet, protože garnet znamená granát i granátová barva, což je nejenom barva podzimního listí ale i jedna ze dvou univerzitních barev.

Zjara raší svěže zelenými, podlouhle elipčitými, 5-10 cm dlouhými, při okrajích pilovitými listy, které se na konci sezóny barví nejprve do bronzově oranžové a později do zářivých odstínů karmínově až granátově červené barvy stejně jako větvičky. V teplejších zónách se považuje za polo-opadavou, u nás nikoli, ale listy drží obzvláště dlouho – téměř jako ambroně, tedy až do opravdu mrazivých dnů konce podzimu. V červnu a červenci vykvétají 8-15 cm dlouhé, střemchám podobné, převislé hrozny složené z krémově bílých květů, jež sladce a silně voní po medu.

Itea neroste rychle a přirozeně tvoří vzpřímené keře. Protože květy se tvoří na větvích z předchozího roku, v případě potřeby řezu jej provádějte okamžitě po odkvětu. Ale kromě zmlazování starších rostlin většinou není potřeba, rostlina si sama uchovává pěkný habitus. Přestože již byly zaznamenány keře vysoké přes 2 metry, v zahradách se běžná výška pohybuje v rozmezí 1 až 1,5 metru.

Pěstuje se snadno. Nabídněte jí přednostně kyselejší, případně neutrální půdu a vlhko (doporučujeme zamulčovat). Dobře zvládá i dočasné podmáčení, ale nedokáže stát celou sezónu ve vodě. V suché zemi jí prosychají větvičky a viditelně řídne, málo kvete a téměř neroste. Nevyžaduje žádnou péči ani hnojení a je dobře mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 24-11-2021.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Itea virginica 'HENRY'S GARNET' výška 40-50 š 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Clethra alnifolia  'PINK SPIRE'
Clethra alnifolia
Clethra alnifolia 'SEPTEMBER BEAUTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.