Prunus persica 'Pix-Zee' 'AMBER'®

Prunus persica 'Pix-Zee'
Prunus persica 'Pix-Zee' 'AMBER'®
zakrslá broskvoň - středně pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vítaným zpestřením mezi ovocnými a zároveň okrasnými dřevinami jsou zakrslé broskvoně. Nabízí totiž několik atributů najednou: krásu květů, elegantní olistění, malý vzrůst a v neposlední řadě i jedlé plody. Většinou se jedná o samosprašné odrůdy, abyste nemuseli shánět opylujícího partnera, který by zabral další cenné místo vašeho omezeného pěstebního prostoru. Navíc jsou roubované na zakrslé podnože, kterým nebude vadit pěstování v nádobě, jelikož jejich kořeny nemají potřebu se bujně rozrůst do stran. Tyto stromečky jsou tudíž ideálním řešením i pro pěstování na terasách a balkónech.

Zakrslou broskvoň AMBER® vyšlechtil Američan Chris „Floyd“ Zaiger (1926-2020), který se šlechtěním peckovin zabýval celý svůj život. Založil šlechtitelskou stanici Zaiger’s Genetics v Kalifornii, kde se věnují šlechtění bez genetických zásahů a do jeho smrti patentovali na 446 nových ovocných odrůd. Díky němu známe v současné době velmi populární mezidruhové křížence meruněk a švestek nazývané pluot či plumcot a aprium, pro něž v češtině zatím není uznaný termín a říká se jim meruňkošvestky.

AMBER® je pomalu rostoucí stromek s fantastickými plody. Tvoří téměř kulaté broskve střední velikosti s atraktivně vybarvenou, jemně plstnatou slupkou oranžové a šarlatově červené barvy. Dužina je žlutá, velmi sladká, téměř bez známek kyselosti, aromatická, středně pevná a šťavnatá. Plody dozrávají za dobrého léta již koncem července a sklízí se po dobu asi 2 týdnů. Větší plody si zajistíte probírkou plodů koncem jara.

Odrůda je zakrslá, nejčastěji (ne vždy) se roubuje na zákrskovou podnož Rootpac-20, díky čemuž je vhodná do větších nádob i na balkóny a terasy. Má krátké, pevné větve, jež jsou zjara hustě obsypané růžovými květy. Je samosprašná. Evropský patent č. 11069 byl vydán roku 1998 a překvapivě nebyl vydán patent americký, pouze australský AU1142 v témže roce.

Broskvoně mají rady teplo, ale osvědčilo se nám nedávat je na vyloženě chráněnou pozici, aby nezačaly kvést příliš brzy. Vzhledem k jejich mrazuodolnosti si můžeme dovolit je zasadit i na místo, kde trochu fouká a chladný jarní vítr nedovolí květům se otevřít tak brzy. Pokud se objeví kadeřavost listů, v dnešní době tak častá, raději než chemické postřiky, které stejně příliš nefungují, doporučujeme stromek vydatně hnojit, jakmile se kadeřavost objeví. Zkadeřené listy opadají (posbírejte a spalte je) a rostlině narostou nové, již zdravé listy, které zajistí dobrý růst a dozrání plodů v témže roce.

Zem by měla být lehce vápenitá nebo neutrální, neustále vlhká, ale dobře odvodněná. Nepřesazujte prostokořenné na podzim – od konce léta již nedělají kořínky. Zakrslé ovocné stromy nevyžadují žádný řez, ale můžete je jednou za cca 10 let zmladit odborným řezem buď zjara po odkvětu nebo v létě po sklizni. Nejlepší sklizeň zaručí pouze stromky bez řezu. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 01-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus persica 'BONANZA'
Prunus persica 'RED PEACHY'
Prunus persica 'PINK PEACHY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.