Platanus orientalis 'DIGITATA'

Platanus orientalis
Platanus orientalis 'DIGITATA'
platan východní
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 15-20m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Platan východní je velký, původem jihoevropský strom, který zdomácněl zejména v západní Asii. V evropských zahradách a chladnějších oblastech nenašel příliš uplatnění možná proto, že listem je podobný ambroním, ale je o dost větší, což se do běžných zahrad nehodí. Tento atribut je naopak vítaný v jižanském podnebí, neboť strom nabídne široký stín. Uvádí se, že již sám otec medicíny Hippokrates vyučoval své žáky pod korunami těchto platanů, kde mohli dlouho a nerušeni horkými paprsky slunce rozjímat nad filozofickými otázkami. I když u nás nedošel širšího komerčního uznání, nabízíme vám několik z jeho vysoce atraktivních forem.

Východní platan Digitata je botaniky považován za formu botanického druhu, ale v posledních letech se pro zjednodušení názvosloví vykazuje jako odrůda. Poprvé jej detailně popsal britský botanik George Gordon (1806-1879), přičemž poukázal na to, že strom byl v nabídce už asi o 30 let dříve tehdy nejvýznamnější školky 18. a 19. století Loddiges Nursery zabývající se introdukcí nových a exotických rostlin do Británie.

Svými úzce vykrajovanými listy je nápadně podobný příbuzné odrůdě Laciniata, ale rozdíly najdete. Listy Digitaty vypadají jako když listům botanického druhu jednoduše vystřihnete hlubší laloky, ale ponecháte při okrajích sem tam drobné zářezy, kdežto listy Laciniaty mají kraje hladké a cípy jsou protaženější a významně delší. Jsou opadavé, středně až tmavě zelené, matné a 15-20 cm dlouhé i široké. Na podzim se barva listů mění do žluté s oranžovými až šarlatovými tóny. Jsou poseté vrstvou droboučkého chmýří, které může dráždit dýchací cesty ke kašli, pokud s listy manipulujete ve větším množství poblíž obličeje. Samovolně se neuvolňuje, takže posezení pod korunou stromu je nadmíru příjemné.

Plody jsou typické platanové ježaté kuličky (nažky) olivově zelené barvy v nepravých hroznech o počtu 2 až 4 ks, ale jsou výrazně drobnější – jen asi 1-1,5 cm v průměru a jsou neplodné. Starším stromům se odlupují nepravidelně tvarované kusy kůry z kmenů ponechávajíc ji hladkou s barevnými mapami. Jedná se o vysoký a rychle rostoucí strom, který po zakořenění umí v mládí přirůst až půl metru za rok do vystoupavých, později široce rozkladitých korun. Díky vykrajovaným listům vypadají i přes svou velikost vzdušně a jemněji než známé velkolisté platany.

Jakýkoli řez je možný koncem zimy před rašením a je možné strom udržovat menší pomocí tzv. pollardingu, kdy mu koncem zimy ořežete korunu „na koleno“ a necháte znovu vyrašit dlouhými větvemi. Ty se v dalším roce opět odřežou a tak stále dokola. Není náročný na půdní typ, ale když si může vybrat, dává přednost vlhčí, křemičité zemi. Výborně snáší extrémní výkyvy teplot i dočasné zamokření a stejně jako běžný platan i tento snáší většinu běžných městských polutantů. Údaje o jeho odolnosti mrazům se napříč světovými encyklopediemi velice liší a poněkud vzdalují realitě, neboť je vyzkoušený do min. -25 °C bez jakýchkoli poškození a jistě zvládne i pár stupňů níže. Díky široké koruně se doporučuje vysazovat do větší vzdálenosti od budov, ale nemá agresivní kořeny, které by ničily stavební prvky.

Poslední revize 02-12-2021.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Platanus orientalis 'DIGITATA' výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 40-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Platanus orientalis 'LACINIATA'
Platanus x acerifolia (p. x hispanica)
Liquidambar orientalis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.