Prunus persica 'MARIA BIANCA'

Prunus persica
Prunus persica 'MARIA BIANCA'
broskvoň bělomasá - raná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Broskvoň Maria Bianca je raná bělomasá odrůda s pevnou a hutnou dužinou. Jedná se o italského křížence J.H. Halle a Michelini z Florencie z roku 1980. Plody jsou velké, váží 150-200 g, téměř dokonale kulaté. Jemně plstnatá slupka je překrytá až z 80% červenou barvou a krásně mramoruje světle žlutý podklad. Dužina je bílá se zelenými tóny, šťavnatá ale pevná, dobře odlučitelná od pecky, sladká se slabou kyselinkou. Ve vinařských oblastech dozrává již v polovině července, přibližně 3 týdny před odrůdou Michelini. Plodí spolehlivě a pravidelně, krátkodobě odolává silným mrazům. Skladuje se lépe než většina starších odrůd a sklizené plody vydrží až 15 dnů v chladu. Roste bujně, vzpřímeně a je samosprašná. Není náročná na umístění ani péči.

Broskvoně mají rady teplo, ale osvědčilo se nám nedávat je na vyloženě chráněnou pozici, aby nezačaly kvést příliš brzy. Vzhledem k jejich mrazu-odolnosti si můžeme dovolit je zasadit i na místo, kde trochu fouká a chladný jarní vítr nedovolí květům se otevřít tak brzy.

Zem by měla být lehce vápenitá nebo neutrální, neustále vlhká, ale dobře odvodněná. Nepřesazujte prostokořenné na podzim – od konce léta již nedělají kořínky. Stříhání je možné buď na jaře po odkvětu, nebo po sklizni – dlouhé větve zakraťte na méně než polovinu, slabé odstraňte. Nejlepší je nechat strom růst přirozeně bez přehnaného řezu. Probírka plodů zajistí rovnoměrnou a větší velikost plodů. Maria Bianca je vhodná i do okrajových pěstební oblastí broskví, dobře snáší krátkodobý mráz až k -31 °C.

Poslední revize 10-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus persica 'MICHELINI'
Prunus persica  'SPRINGTIME'
Prunus persica 'REVITA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.