Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) ENDLESS SUMMER®

Hydrangea macrophylla ('Bailmer' )
Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) ENDLESS SUMMER®
hortenzie velkolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až blankytně modrá
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Milovníci hortenzií zbystřete! Už máte plné zuby hortenzií, které jsou po zimě namrzlé, dělají jen spoustu listí a nechtějí kvést? Máme pro vás senzaci, která 20 let po svém objevení přichází z USA i do Evropy! Zní to jako text z laciné reklamy teleshoppingu, co? Ale když … ona je to pravda. Jedná se o rostlinu s obchodním jménem ENDLESS SUMMER®, která na začátku osmdesátých let vzešla jako jedinečný úspěch zahradníků z Bailey Nurseries z Minnesoty v USA.

Květy této hortenzie jsou uspořádány v kulovitých květenstvích a mohou mít 15 až 20 cm v průměru. Vykvétají podle počasí od prvních horkých dnů léta, někdy již v červnu. Výhoda kultivaru, jehož množení podléhá licenci, neboť byl patentován (US PP 15,298), spočívá v tom, že kvete jak na starém, tak i na novém dřevě, což se v zahradnickém světě doposud nikomu předtím nepodařilo. Jestliže rostlina po nezvykle tuhé zimě omrzne, spolehlivě vykvete z nových výhonů.

A jak jí upravit? Počkejte, než začnou rašit nové výhony, abyste poznali, které pupeny jsou živé. Poté můžete odříznout uschlé větve minimálně 2cm nad živým pupenem. Dokonce se pro bohatší kvetení doporučuje po vyrašení nových větví zakrátit je na polovinu. Můžete to zkusit jenom na některých výhonech, abyste si ověřili efekt a kdy ve vašich podmínkách začnou tyto výhony kvést. Ostatní, nezakrácené výhony začnou tím pádem kvést o něco dříve.

Pro nasazování nových květů je dobré odstraňovat odkvetlé chocholíky hned, jakmile začnou vadnout a být nehezké. Podpoříte a urychlíte tím rašení květních poupat z paždí listů. Tato hortenzie je přeborníkem v době kvetení, neboť umí kvést až 5 měsíců, tedy od června až do posledních teplých dnů podzimu, což u nás bývá konec října.

Barva květů se řídí hodnotou pH půdy, takže je docela vtipné, že nemáte-li zem otestovanou, koupíte si modrou a do konce sezóny z ní máte růžovou a obráceně. Ale zanechte strachy, sami si můžete ovlivnit, kterou barvou u vás hortenzie pokvete. Pokud chcete mít sytě růžové květy, Vaše zem musí být zásaditá. Toho docílíte například dosypáním mletého dolomitického vápence ke kořenům. Je dobré to nepřehánět, aby rostlina netrpěla chlorózou (žloutnutím listů). Doporučuje se takto upravit půdu přibližně třikrát do roka pro spolehlivě sytou barvu. A pokud chcete mít nebesky modré květy, musíte zajistit kyselou půdu. To znamená zasadit ji do čisté rašeliny, kterou budete každý rok zjara jemně přidávat seshora ke kořenům, aby zálivková voda procházela touto vrstvou a tvořila v půdě kyselé prostředí. Pokud to nebude stačit, pořiďte si v některém hobby marketu přípravek na zvýšení kyselosti půdy (a postupujte dle jeho návodu).

Listy jsou sytě zelené, vstřícné a až 20 cm dlouhé a široké, při okrajích jemně pilovité. Jejich velikost je přímo úměrná množství živin v půdě. Jako první reagují na vyschlou zem zavadnutím. Ale stačí rostlinu zalít a pokud netrvalo sucho příliš dlouho, bez poškození se opět napruží a dělají parádu. Hnojení se doporučuje zejména s přihlédnutím na květy, takže poměr živin by měl být asi 10-40-10 pro N-P-K (dusík-fosfor-draslík), kde fosfor je klíčovým prvkem pro bohaté kvetení. V našich podmínkách ukončete hnojení v poslední dekádě srpna. Naprosto detailní informace získáte na webu majitele ochranné známky v USA.

Endless Summer® je opravdu dar shůry, neboť nyní může pěstovat hortenzie a mít z nich radost každý. Při výsadbě potřebuje zajistit dostatečně humózní zem a určitě zamulčovat (upozornění: tlející kůrový mulč vytváří kyselé prostředí, takže chcete-li mít růžové květy, zem musíte dostatečně upravit na zásaditou). Latinské jméno pro hortenzie je hydrangea a už z názvu je patrné, že je to milovnice vody. Zem musíte udržovat vlhkou, zejména první rok po výsadbě. Po zakořenění už nebývá tak choulostivá na občasné vysušení. Každopádně musí být dobře odvodněná, nesnáší stát ve vodě. Nejlépe ji vyhovuje polostín nebo rozptýlené sluneční světlo. Přímé slunce zvládne pouze při dostatečné, pravidelné zálivce . A to nejlepší nakonec jako třešnička na dortu: mrazuvzdornost této odrůdy je až -34°C! Takže na zimu pouze zamulčujte kůrou, ale není potřeba nijak přikrývat.

Poslední revize 03-01-2008.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) bílá
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) modrá
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) modrá
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) růžová
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Hydrangea macrophylla ('Bailmer' ) růžová
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Hydrangea macrophylla Forever&Ever 'BLUE HEAVEN'®
Hydrangea macrophylla 'SEMPERFLORENS'
Hydrangea macrophylla FOREVER&EVER® 'EARLY SENSATION'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.