Acer x conspicuum 'PHOENIX'

Acer x conspicuum
Acer x conspicuum 'PHOENIX'
křížený javor hadí
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
U tohoto javoru se botanici zatím nemohou dohodnout, zda jej pojmenovat acer x conspicuum nebo acer rubescens. Jedná se o nizozemského křížence druhů a. davidii (čínský taxon) a a. pensylvanicum (severoamerický taxon). Popravdě zatím nemá ani české jméno, přeloženo z latiny by znělo javor významný, ale jeden podobný už máme – acer argutum (javor význačný), tak se prozatím spokojíme s překladem anglického jména, které rovněž není příliš kreativní: křížený javor hadí (vzhledem k jednomu z rodičů).

Křížený javor hadí Phoenix byl nalezen začátkem 80. let minulého století jako mutace odrůdy Silver Vein. Nese velké listy, tvarované podobně jako u javoru Davidova. Jsou opadavé, od jara do léta svěže zelené, mírně lesklé a na podzim se mění do ohnivě oranžové a žluté. Phoenix je ceněný zejména pro barvu větví a kmenů. Mladé větvičky jsou zářivě korálově růžové a jak sílí, mění se na oranžové až zlatavé s bílými vertikálními proužky a na podzim nabírají purpurově červený odstín.

Roste středně rychle do velikosti malého stromu nebo vyššího vícekmenného keře úzce trychtýřovitého habitu. Díky malému vzrůstu se uplatní i v menších zahradách. Pro stromový charakter s jedním kmenem je nutné zvolit nejsilnější centrální kmen, ze kterého budete odstraňovat postranní větvičky a budete jej poměrně dlouho pevně vyvazovat k opoře, než dosáhne kýžené výšky, kde založíte korunu.

Javory tohoto druhu nejsou náročné na půdní typ. Vysaďte je přednostně na slunné místo do nepřehnojené, propustné země (s dobrou drenáží). Nesnáší exponovaná místa. Mrazuvzdorný do min. -27 °C.

Poslední revize 25-01-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer davidii
Acer rufinerve
Acer palmatum ('Senkaki', 'Sango-kaku') 'SANGOKAKU'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.