Pieris japonica ssp. yakushimanum 'SARABANDE'

Pieris japonica ssp. yakushimanum
Pieris japonica ssp. yakushimanum 'SARABANDE'
pieris jakutský
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Konvalinkově kvetoucí pierisy patří v oblíbenosti na horní příčky mezi vřesovištními rostlinami. Mají velice dekorativní, neopadavé listy a většina druhů brzy zjara kvete. V dnešní době se již málo pěstuje botanický druh z Japonska, většinou na zahradách najdete odrůdy odlišného habitu, barvy květů i nově rašících listů.

Sarabande je další zakrslý pieris ze skupiny Yakushimanum. Tvoří menší, kompaktní, hustě větvené keře v pěkném, kupolovitém tvaru. Koncem léta se začínají tvořit drobná poupata složená v kratších vzpřímených hroznech, které zrají téměř půl roku, aby se během března otevřela do malých, čistě bílých, konvalinkových květů. Bohaté kvetení zajistí dostatečně živná zem nebo sezónní přihnojení hnojivy na kyselomilné keře. Listy jsou neopadavé, krátce kopinaté, kožovité, přišpičatělé, při okrajích jemně pilovité, mírně lesklé, nové výhony raší po odkvětu v bronzově meruňkovém odstínu a dozrávají do středně zelené barvy. Roste pomalu i bez stříhání nabízí pěkný tvar.

Pieris nevyžaduje přílišnou péči, ale máme tu doporučení pro bezvadnou rostlinu: po odkvětu ostříhejte zavadlá květenství, aby se netvořily plody. Během sezóny dvakrát až třikrát zkontrolujte listy, jestli na nich svrchu nejsou vidět světlé tečky. Znamenalo by to, že je napadl škodlivý hmyz (ploštice pěnišníková), jehož larvy vyžírají pletiva listů a zalepují spodek listů. V takovém případě stačí pieris postříkat vhodným insekticidem (fungují i ekologické přípravky). Pokud v zimě napadá těžký sníh a máte rostlinu na dosah, jemně z ní sníh sundejte, aby neohýbal a nepřelámal křehké větvičky.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny jako pěnišníky a azalky a stejně tak je třeba s nimi při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí s pilinami. V těžké či vododržné zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou a dobře odvodněnou. Máte-li jílovité podloží, udělejte vyvýšený záhon. Má rád vlhko, je dobré jej pěstovat neustále zamulčovaný. Mrazuvzdorný do min. -27 °C a vhodný i do venkovních nádob s dobrou drenáží.

Poslední revize: 15-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pieris japonica 'PURITY'
Pieris japonica 'MINOR'
Pieris japonica ssp. yakushimanum 'NANUM'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.