Hosta 'LADY GUINEVERE'

Hosta
Hosta 'LADY GUINEVERE'
bohyška, funkie
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:žlutá a světle zelená a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ lila až fialová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Bohyšky, postaru nazývané i funkie, jsou spolehlivé trvalky původem z asijské části Ruska, Korey, Číny a Japonska, kde rostou na rozličných stanovištích – od kamenitých svahů podél vodních toků, přes slunečné alpinské louky až po zastíněné plochy lesních porostů. Pěstují se pro své nápadné listy, často různobarevně panašované a některé odrůdy i pro květy.

Královna Ginevra byla původem velšská manželka krále Artuše, britského panovníka z přelomu pátého a šestého století. Byla velmi krásná a brzy se zapletla s rytířem Lancelotem a tato zrada údajně později vedla k pádu království. Jakmile se to král Artuš dozvěděl, protože Lancelot stihl uprchnout, chtěl nechat Ginevru obřadně upálit na hranici, k čemuž nedošlo, protože Lancelot se vrátil, aby ji zachránil. Takový příběh měl dostatečnou sílu, aby se Ginevra objevila se jako téma v mnoha příbězích a literatuře. Není ani divu, že i v novodobých dějinách se jí dostává té cti, když něco krásného nese její jméno. Například tato bohyška.

Lady Guinevere je bohyška se středně velkými listy. Jsou asi 20 cm dlouhé a jen 10 cm široké, protáhle vejčité, částečně vzpřímené, částečně poléhavé, významně přišpičatělé a podél okrajů mírně zvlněné. Jejich barva svítí do dálky – listy jsou sytě žluté se světle zelenými tóny a okraje mají tenčí tmavě zelené panašování. Květy se objevují již koncem června na 50-60 cm vysokých, tenkých stoncích. Jsou protáhle trubkovité, lila až světle fuchsiové. Lze pěstovat jako trs nebo mladé rostliny oddělovat a přesadit kousek dál, takže za čas vznikne půdní pokryv. Lady Guinevere výborně prosperuje v nádobách a skvěle se kombinuje s tmavolistými trvalkami.

Bohyšky potřebují rovnoměrně vlhkou, nevysychavou půdu s dostatkem živin. Na hnojení výborně reagují mohutnějším olistěním a bohatším trsem. Ideální umístění je v polostínu nebo na slunci s občasným přistíněním během částí dne. Ve stínu nepokvetou a na plném slunci může dojít k vysušení půdy a oslabení zejména pestrolistých kultivarů, které mohou být náchylnější k chorobám a popáleným listům. Jejich listy jsou opadavé, takže po zimě opatrně odstraňte zavadlé a často již tlející listy z loňské sezóny, abyste neponičili již brzy zjara rašící puky. Pozor na slimáky, kterým jejich listy moc chutnají. Dobře snáší městské, znečištěné ovzduší. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize 27-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hosta 'STAINED GLASS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.